ČR:Bankovní rada ČNB na včerejším zasedání zvýšila hlavní úrokovou sazbu o 0,25 p.b. na 2,00 %. Index PMI ve výrobním sektoru v dubnu poklesl na 46,6 z březnových 47,3 bodu. Státní rozpočet byl na konci dubna schodkový ve výši 29,68 mld. korun.
Eurozóna:Index PMI ve výrobním sektoru v dubnu po finální úpravě zlepšen na 47,9 z původních 47,8 bodu.
Polsko:Index PMI ve výrobním sektoru v dubnu mírně vzrostl na 49,0 z březnových 48,7 bodu.
USA:Týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 27. dubna činily 230 tis. Nové průmyslové zakázky v březnu vzrostly o 1,9 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru ve čtvrtek odpoledne oslabila na hladinu 25,70 CZK/EUR, když negativně reagovala na tiskovou konferenci po zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB). ČNB sice v souladu s odhady zvýšila hlavní úrokovou sazbu o 0,25 p. b. na 2,00 %, avšak tato skutečnost byla trhem v ceně koruny v podstatě plně započtena a pro korunu tak nepředstavovala impuls k posílení. Na tiskové konferenci guvernér J. Rusnok uvedl, že zvýšení sazeb bylo letos velmi pravděpodobně první a zároveň poslední, a právě zde je nutné hledat důvody oslabení české měny.
USDCZK & PLNCZK: Zisky, které si koruna vůči dolaru připsala v první polovině týdne, ve středu večer a následně i ve čtvrtek odpoledne z větší části odevzdala a obchodování se vrátilo těsně pod hladinu 23 CZK/USD. Na měnovém pásu s polským zlotým koruna ve čtvrtek oslabila a zamířila nad hranici 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint vůči euru ve čtvrtek mírně posílil, avšak obchodování se až na výjimky udrželo nad hladinou 324 HUF/EUR na letošním minimu. Polský zlotý vůči euru na úvod čtvrtku posílil a zbytek dne balancoval v okolí úrovně 4,28 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro ve čtvrtek odpoledne rozšířilo ztráty ze středečního večera po zasedání Fedu a zamířilo pod hladinu 1,12 USD/EUR. Ze čtvrtečních statistik – index PMI ve výrobním sektoru za celou eurozónu byl v dubnu po finální úpravě mírně vylepšen o 0,1 bodu na 47,9 bodu. Nálada ve zpracovatelském průmyslu tak již třetí měsíc v řadě setrvává pod neutrální hladinou 50 bodů. Z velkých zemí eurozóny panuje jednoznačně nejhorší nálada v průmyslu v Německu. Lépe než v Německu, hodnotí situaci podniky ve Španělsku, ve Francii, a dokonce i v Itálii. Dnes kurzem eurodolaru dopoledne zamíchá dubnová inflace v eurozóně a odpoledne data z amerického pracovního trhu.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Index cen průmyslových výrobců (březen), Index spotřebitelských cen (duben) – předběžný odhad
USA: Obchodní bilance (březen), Tvorba pracovních míst mimo zemědělský sektor NFP a míra nezaměstnanosti (duben), Index ISM v sektoru služeb (duben)