ČR: Míra nezaměstnanosti, měřena Českým statistickým úřadem, dosáhla v dubnu 7,2 % a meziročně se zvýšila o 0,3 %. Ministerstvo financí plánuje odložit od příštího roku další plány na rozpočtové škrty a opatření. Ministerstvo svůj postoj zdůvodnilo zhoršující se makroekonomickou situací.
Německo: Maloobchodní tržby v dubnu meziměsíčně klesly o 0,4 % po snížení o 0,1 % v březnu, uvedl spolkový statistický úřad.
EU: Míra nezaměstnanosti eurozóny v dubnu vzrostla o 0,1 % na rekordních 12,2 %, počet osob bez práce se tak zvýšil na 19,375 milionů. Meziroční růst spotřebitelských cen v květnu zrychlil na 1,4% z 1,2% v dubnu, uvedl odhad statistického úřadu. V dubnu byla inflace na nejnižší úrovni od února 2010.
USA: Index spotřebitelské důvěry University of Michigan v květnu nečekaně vzrostl na hodnotu 84,5 bodů, z dubnových 76,4 bodů. Výsledek tak překvapil trh, hodnota indexu je totiž nejvýše od července 2007.
Vývoj na devizovém trhu
Závěr týdne byl doprovázen nižší volatilitou, než během předchozích dní. Obchodování koruny probíhalo bez výraznějších výkyvů, vůči euru ukončila na úrovni z předchozího dne, tedy 25,72 CZK/EUR. Na páru s dolarem mírně oslabila, v průběhu pozdního odpoledne se kotovala na hladině 19,84 CZK/USD.
Ze středoevropského regionu se se silnější trendem obchodovalo na páru HUF/EUR, kdy forint z ranních hodin oslabil nad hranici 295 HUF/EUR, a je tak nejníže od začátku května. Kolem 17 hodiny se pohyboval na úrovni 296,18 HUF/EUR. Zlotý nepatrně oslabil v dopoledních hodinách, po zbytek dne se však pohyboval do strany a své mírné ztráty umazal. V závěru odpoledne se kotoval na hladině 4,283 PLN/EUR.
Na hlavním měnovém páru euro přišlo o část svých zisků z předchozích dní, kdy společná evropská měna nabrala silný apreciační trend. Kolem 17 hodiny ukončila na úrovni 1,926 USD/EUR, k posílení dolaru mohly dopomoci i pozitivní data ze Spojených států, zejména spotřebitelská důvěra.