ČR: Index nákupních manažerů v průmyslu PMI v květnu vzrostl na 57,3 z dubnových 56,5 bodu. Státní rozpočet byl ke konci května schodkový ve výši 9,52 mld. korun, což je meziročně zlepšení o 30,26 mld. korun.
Eurozóna: Index nákupních manažerů v průmyslu PMI v květnu oproti dubnu mírně poklesl na 52,2 z 52,5 bodu.
Německo: Spotřebitelská inflace (HICP) v květnu poklesla o 0,1 % m/m a vzrostla o 0,9 % r/r.
Polsko: Index nákupních manažerů v průmyslu PMI v květnu poklesl na 50,8 z dubnových 52,0 bodu.
USA: Index aktivity ve zpracovatelském sektoru ISM v květnu vzrostl na 55,4.
Vývoj na devizovém trhu
CZK/EUR: Na měnovém páru koruny s eurem pokračovalo obchodování i na začátku června téměř bez jakýchkoliv změn. Navzdory výrazně lepšímu výsledku průmyslového indexu PMI (hodnota 57,3 bodu je nejvyšší za poslední tři roky) koruna neposílila a naprostá většina obchodů na mezibankovním trhu probíhala v pásmu 27,45 – 27,50 CZK/EUR. Jiné to pravděpodobně nebude ani dnes, když nebudou zveřejněna žádná důležitá domácí ekonomická data, která by mohla s kornou alespoň trochu zahýbat.
CZK/USD & CZK/PLN: Mírné ztráty si koruna připsala i na měnovém páru s americkým dolarem. Mírné proto, že byly v řádu několika haléřů a odpoledne se obchodování stabilizovalo v blízkosti hladiny 20,20 CZK/USD. Do čtvrtečního zasedání Evropské centrální banky (ECB) osobně na tomto páru neočekávám výraznější pohyby a obchodovat by se mělo na podobných hodnotách jako během několika posledních dnů. V blízkosti svých letošních maxim ke koruně se nacházel polský zlotý, když na mezibankovním trhu se většina obchodů uskutečnila nad hladinou 6,63 CZK/PLN. Od dnešního zasedání polské centrální banky (NBP) výraznější odezvu neočekávám. S úrokovými sazbami by NBP hýbat neměla.
HUF/EUR & PLN/EUR: Ze zbylých středoevropských měn polský zlotý k euru mírně oslabil a posunul se k úrovni 4,14 PLN/EUR. Určitou roli mohla sehrát i horší data z průmyslu (Index PMI). Klíčovu událostí na polské scéně je však teprve dnešní zasedání NBP. Nedařilo se ani maďarskému forintu, který oslabil nad hladinu 303 HUF/EUR.
USD/EUR: Na začátku nového týdne i měsíce se většina obchodů na tomto měnovém páru uskutečnila lehce nad hladinou 1,36 USD/EUR. Je zřejmé, že před čtvrtečním zasedáním Evropské centrální banky (ECB) nechce nikdo příliš riskovat. Během dneška i zítřka je tak poměrně pravděpodobné, že obchodování bude pokračovat v blízkosti hladiny 1,36 USD/EUR.