ČR: Domácí ekonomika v 1. čtvrtletí vzrostla podle zpřesněného odhadu o 1,5 % k/k a o 3,0 % r/r. Obecná míra nezaměstnanosti 15 – 64 letých v květnu dále poklesla na 3,0 %.
Eurozóna: Spotřebitelská inflace v červnu podle předběžného odhadu zpomalila na 1,3 % r/r, avšak tzv. jádrová inflace zrychlila na 1,2 % r/r.
Německo: Maloobchodní tržby v květnu vzrostly o 0,5 % m/m a o 4,8 % r/r. Míra nezaměstnanosti v červnu setrvala na 5,7 %.
Polsko: Spotřebitelská inflace podle předběžného odhadu v červnu poklesla o 0,2 % m/m a zpomalila na 1,5 % r/r.
USA: Osobní příjmy v květnu vzrostly o 0,4 % m/m a osobní výdaje o 0,1 % m/m. Jádrový deflátor osobní spotřeby (PCE) vzrostl o 1,4 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruně se v závěru minulého týdne vůči euru dařilo. Česká měna v pátek odpoledne zamířila pod hladinu 26,20 CZK/EUR a v samém závěru dne se dostala na nejsilnější hodnoty od ukončení kurzového závazku. Koruna těžila z vyznění čtvrtečního zasedání ČNB, na jehož základě by se mohly úrokové sazby zvýšit již ve 3. čtvrtletí letošního roku. Český statistický úřad rovněž zlepšil odhad HDP za 1. čtvrtletí. Dnes bude poutat pozornost zveřejnění červnového indexu PMI, který mapuje situaci ve zpracovatelském průmyslu.
USDCZK & PLNCZK: Obchodování koruny vůči americkému dolaru probíhalo v závěru minulého týdne především pod hladinou 23 CZK/USD. Koruna se vůči americké měně nachází na nejsilnějších hodnotách za poslední dva a půl roku. Vůči polskému zlotému se koruna pohybovala v blízkosti hladiny 6,20 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny v pátek vůči euru sice posilovaly, v závěru odpoledne však zisky odevzdaly. Maďarský forint zamířil pod hladinu 309 HUF/EUR a polský zlotý se navzdory zpomalení červnové inflace dostal k úrovni 4,22 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru si euro další zisky oproti dolaru v závěru týdne připsat nedokázalo a během dne se pohybovalo především lehce nad hladinou 1,14 USD/EUR. Euru významněji nepomohl růst červnové jádrové inflace. Společná evropská měna se aktuálně vůči dolaru nachází na nejsilnějších hodnotách za posledních 14 měsíců a další zisky společné evropské měny tak z tohoto důvodu mohou být limitovány, ačkoliv technické faktory ukazují ve prospěch dalšího posilování eura.
Očekávaná data a události
ČR: Index PMI ze zpracovatelského průmyslu (červen)
Eurozóna: Index PMI ze zpracovatelského průmyslu (červen), Míra nezaměstnanosti (květen)
Polsko: Index PMI ze zpracovatelského průmyslu (červen)
USA: Index aktivity ISM ve zpracovatelském průmyslu (červen)