Akcenta top

Ranní zprávy 3.9.2014

Ranní zprávy 3.9.2014

Klíčové události


• Eurozóna: Ceny průmyslových výrobců v červenci poklesly o 0,1 % m/m a o 1,1 % r/r.
• USA: Index aktivity ve zpracovatelském sektoru ISM v srpnu vzrostl na 59 bodů z červencových 57,1 bodu.


Vývoj na devizovém trhu 


• CZK/EUR: Koruna si v úterý k euru připsala další mírné ztráty, když oslabila dopoledne a v odpoledních hodinách se ji již nepodařilo tyto ztráty smazat. Krátce před polednem se kurz nacházel lehce nad hladinou 27,80 CZK/EUR a v závěru dne koruna zavírala zhruba o 5 haléřů níže na hladině 27,75 CZK/EUR. Do kurzu koruny se včera negativně promítl návrh na zavedení nových hospodářských sankcí na obchod s Ruskou federací představený Evropskou komisí. Výhled na další dny zůstává podle mého názoru mírně příznivý pro korunu, která by se mohla podívat pod hladinu 27,70 CZK/EUR, případně ještě níže a korigovat tak část srpnových ztrát.
• CZK/USD & CZK/PLN: Na měnovém páru s americkým dolarem koruna během dne oslabila až k hladině 21,20 CZK/USD, čímž otestovala nejslabší hodnoty od předloňského července. Lepší odpolední data z USA (index ISM) se však do dalšího posílení dolaru nepromítly a v závěru odpoledne se obchodovalo v blízkosti hladiny 21,15 CZK/USD. Koruna se již několik týdnů vůči dolaru nachází pod silným prodejním tlakem a ve druhé polovině aktuálního týdne nelze vyloučit další korunové ztráty. Vůči polskému zlotému se obchodování přeneslo pod hladinu 6,60 CZK/PLN. Dnes zasedá polská centrální banka (NBP), aby hlasovala o nastavení úrokových sazeb. Většinová tržní očekávání jsou ve prospěch neměnných úrokových sazeb. Já se naopak domnívám, že NBP vzhledem k poslednímu ekonomicko-politickému vývoji sazby sníží a pokud to neučiní na tomto zasedání, tak zcela jistě tento krok udělá v říjnu. Snížení sazeb by samozřejmě bylo negativním impulsem pro polskou měnu.
• HUF/EUR & PLN/EUR: Ze zbylých středoevropských měn se zlotý k euru pohyboval převážně na horní straně hladiny 4,21 PLN/EUR. Maďarský forint oslabil téměř až k úrovni 316 HUF/EUR.
• USD/EUR: Euro si v úterý vůči dolaru připsalo další ztráty a obchodovalo se již jen těsně nad hladinou 1,31 USD/EUR. Pokles indexu cen výrobců v eurozóně je dalším důvodem, proč by Evropská centrální banka (ECB) měla ještě dále uvolnit měnovou politiku. Z pohledu dalšího vývoje na tomto měnovém páru bude klíčová druhá polovina týdne, kdy ve čtvrtek zasedá ECB a v pátek budou zveřejněna data z amerického pracovního trhu.


Očekávaná data a události


• Eurozóna: Index nákupních manažerů PMI ve službách (srpen), Maloobchodní tržby (červenec)
• Maďarsko: HDP (2. čtvrtletí), Maloobchodní tržby (červenec)
• Polsko: Centrální banka (NBP) rozhoduje o nastavení úrokových sazeb
• USA: Průmyslové objednávky (červenec), Béžová kniha Fedu
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností