ČR:Domácí ekonomika ve 2. čtvrtletí podle zpřesněného odhadu vzrostla o 0,7 % k/k a o 2,4 % r/r.
Eurozóna:Spotřebitelská inflace podle předběžného odhadu v srpnu zpomalila na 2,0 % r/r. Míra nezaměstnanosti v červenci činila 8,2 %.
Polsko: HDP ve 2. čtvrtletí vzrostl o 1,0 % k/k a o 5,1 % r/r. Spotřebitelská inflace v srpnu vzrostla o 2,0 % r/r.
USA:Index podnikové aktivity z oblasti Chicaga v srpnu poklesl na 63,6 z červencových 65,5 bodu. Spotřebitelská důvěra podle průzkumu Michiganské univerzity v srpnu vzrostla na 96,2 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru v závěru minulého týdne sice o několik haléřů posílila, z týdenního nadhledu se však v závěru srpna obchodovalo bez větších pohybů v těsném rozmezí 25,70 – 25,80 CZK/EUR. Zpřesněný odhad růstu domácí ekonomiky za 2. čtvrtletí byl Českým statistickým úřadem posunut mírně vzhůru na 2,4 % r/r. K růstu ekonomiky na nabídkové straně přispíval nejvíce zpracovatelský průmysl, ale dařilo se i dalším odvětvím jako obchod a doprava, ubytování a stravování a v neposlední řadě i stavebnictví. Z poptávkové strany byl růst domácí ekonomiky tažen především spotřebou domácností a investicemi, což je při pohledu na situaci na pracovním trhu logické. Za celý letošní rok by měl růst české ekonomiky lehce přesáhnout 3 %. Tento týden je nabitý daty z domácí ekonomiky, když velmi důležitým ukazatelem bude již zítřejší vývoj mezd ve 2. čtvrtletí.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v závěru minulého týdne oslabila na odpoledních 22,10 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým obchodování probíhalo v těsném okolí hladiny 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint vůči euru v pátek posílil z ranních 327 na odpoledních 326 HUF/EUR. Zisky si přispal i polský zlotý, který v závěru odpoledne zamířil pod úroveň 4,29 PLN/EUR. Zlotému pomohl i silný růst polského HDP ve 2. čtvrtletí.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru v pátek dolar posílil a během odpoledne se krátce pohyboval pod hladinou 1,163 USD/EUR. Pátek sice nabídl zajímavé makrostatistiky z eurozóny i z USA, avšak hlavní slovo měl zahraniční obchod. D. Trump odmítl návrh Evropské komise na vzájemné zrušení dovozních cel na automobily s tím, že tento návrh není pro USA dost dobrý. Stále se tak vznáší otazník nad vývojem obchodních vztahů mezi eurozónou a USA v nadcházejících měsících, obzvláště když dále eskaluje obchodní protekcionismus mezi USA a Čínou.
Očekávaná data a události
ČR: Index PMI ve zpracovatelském průmyslu (srpen), Plnění státního rozpočtu (srpen)
Eurozóna: Index nákupních manažerů PMI ve zpracovatelském průmyslu (srpen)
Polsko: Index nákupních manažerů PMI ve zpracovatelském průmyslu (srpen)