Akcenta top

Ranní zprávy 30. 5. 2013

Ranní zprávy 30. 5. 2013
Klíčové události
  • Německo: Meziroční růst spotřebitelských cen v květnu zrychlil na 1,5 % z 1,2 % v dubnu, což byla nejnižší hladina od srpna 2010. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,4 % po poklesu o 0,5 % před měsícem, uvedl statistický úřad. Vývoj inflace byl vyšší, než se očekávalo.  Počet nezaměstnaných obyvatel se v dubnu zvýšil o 4 tisíce a následoval růst o 12 tisíc v březnu, oznámil spolkový úřad práce. Míra nezaměstnanosti zůstala sedm měsíců beze změny na úrovni 6,9 %. Od prosince 2011 do září 2012 se pohybovala na hranici 6,8 %.
  • Polsko: Hrubý domácí produkt vzrostl v prvním čtvrtletí meziročně o 0,5 %, tedy pomaleji než o 0,7 % ve čtvrtém čtvrtletí 2012, uvedl statistický úřad. Výsledek předčil o 0,1 % většinová očekávání. Ve čtvrtletním srovnání ekonomika rostla o 0,1 % po stagnujícím předchozím čtvrtletí.
  • USA: Objem hypotečních žádostí se třetí týden za sebou snížil, a to především z důvodu útlumu poptávky po refinancování. Podle týdenního průzkumu celonárodní bankovní asociace do 24. května ztratil kompozitní index 8,8 % po poklesu o 9,8 % v předchozím období. 
Vývoj na devizovém trhu
  • Koruně, jako jediné středoevropské měně se včera dařilo. Vůči euru se v průběhu obchodní seance neprojevila vyšší volatilita a koruna se tak pohybovala převážně do strany. Kolem 17 hodiny se kurz kotoval v mírném zisku na hladině 25,88 CZK/EUR. O poznání lépe se dá hodnotit její vývoj na páru s dolarem, kdy od dopoledních hodin posílila o více jak 10 haléřů. V závěru pozdního odpoledne se pohybovala na úrovni 19,96 CZK/USD.
  • Ze středoevropských měn nejvíce ztrácel zlotý, který nabral od ranních hodin depreciační trend, v závěru odpoledne ukončil na hladině 4,24 PLN/EUR. Zlotý je tak na nejnižší úrovni od července 2012. Se slabým výsledkem včera zakončil i forint, který umazal zisky z předchozího dne a oslabil k hranici 289,69 HUF/EUR.
  • Na hlavním měnovém páru euro výrazně posílilo, z ranních hodin se kurz odrazil od nízkých hodnot 1,285 USD/EUR a do závěru seance se vyšplhal až k úrovni 1,294 USD/EUR. Na vývoj eura vůči dolaru mohly mít vliv i pozitivní data z Německa, a to konkrétně nižší nezaměstnanost a vyšší než očekávaná míra inflace, která by mohla zabránit dalšímu uvolnění měnové politiky ECB.
  • Eurozóna: Ekonomický sentiment (květen), Spotřebitelská důvěra (květen), Podnikové klima (květen)
  • USA: HDP cenový deflátor (1. čtvrtletí), Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), Rozjednané prodeje domů (duben)
Vývoj na devizovém trhu
  • Dnešní očekávaná data a události              
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností