Maďarsko: Maďarská centrální banka (MNB) ponechala hlavní úrokovou sazbu na úrovni 0,90 %.
USA: Index cen nemovitostí S&P/Case-Shiller v listopadu zpomalil na 5,19 % r/r z říjnových 5,33 % r/r. Spotřebitelská důvěra v lednu poklesla na 120,2 z prosincových 126,6 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se vůči euru i v úterý pohybovala na slabších hodnotách v širším okolí hladiny 25,75 CZK/EUR. Leden se pomalu chýlí ke svému konci a vše nasvědčuje tomu, že se průměrný kurz koruny k euru za první měsíc letošního roku bude nacházet zhruba na úrovni 25,63 CZK/EUR. Listopadová prognóza České národní banky (ČNB) přitom počítá pro 1. čtvrtletí letošního roku s průměrným kurzem ve výši 25,10 CZK/EUR. Z toho vychází, že aby byla tato prognóza naplněna, musela by koruna během února a března dost rychle posílit pod hladinu 25 CZK/EUR, a to si přiznejme, že za současné ekonomické konstelace v eurozóně není příliš pravděpodobná varianta. A nic by na tom velmi pravděpodobně nezměnila ani bankovní rada ČNB, pokud na únorovém zasedání zvýší úrokové sazby. A ani zvýšení sazeb není zdaleka jisté. Včerejší rozhovor s V. Bendou sice víceméně vyzněl ve prospěch zvýšení sazeb (V. Benda je s A. Michlem nejsilnějším zastáncem zvyšování sazeb), ale s ohledem na rozhovor s T. Holubem z minulého týdne se nad výsledkem únorového zasedání ČNB vznáší hodně velký otazník.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v úterý oslabovala a ke konci odpoledne se nacházela těsně pod hladinou 22,60 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým pokračovalo obchodování kolem hranice 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint vůči euru v úterý mírně posílil těsně nad hladinu 317 HUF/EUR. Maďarská centrální banka (MNB) na včerejším zasedání oznámila, že je připravena začít normalizovat měnovou politiku s tím, že nejprve začne upravovat nestandardní nástroje měnové politiky. Polský zlotý vůči euru oslabil, avšak obchodování se udrželo pod hladinou 4,30 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro neudrželo pondělní zisky a během odpoledne oslabilo k hladině 1,141 USD/EUR. Včerejšek nebyl bohatý na makroekonomické statistiky Spotřebitelská důvěra v USA v lednu, což lze přičíst i více jak měsíc trvající rozpočtové krizi. Zato dnešek bude zajímavý, když bude zveřejněn předběžný odhad HDP v USA za 4. čtvrtletí a večer zasedne americký Fed.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Index ekonomické důvěry (leden)
Německo: Index spotřebitelských cen (leden) – předběžný odhad, Spotřebitelská důvěra podle agentury GfK (únor)
USA: Hrubý domácí produkt (4. čtvrtletí) – předběžný odhad, Zasedání Americké centrální banky (Fed)