ČR: Novým prezidentem České republiky byl zvolen Petr Pavel.
Eurozóna: Růst peněžní nabídky M3 v prosinci zpomalil na 4,1 % r/r.
USA: Jádrový deflátor výdajů na osobní spotřebu v prosinci vzrostl o 0,3 % m/m a o 4,4 % r/r. Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity v lednu dle finálních dat vzrostla na 64,9 b. Rozjednané prodeje nemovitostí v prosinci vzrostly o 2,5 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruně se v závěru týdne nepodařilo umazat předešlé mírné ztráty a stejně jako ve čtvrtek i v pátek zakončila nad hladinou 23,80 CZK/EUR. Domácí makroekonomický kalendář byl prázdný, za pozornost bude v tomto týdnu stát předběžný odhad vývoje tuzemské ekonomiky ve 4. čtvrtletí, a především pak čtvrteční zasedání České národní banky (ČNB).
USDCZK & PLNCZK: Ztráty česká měna neumazala ani na měnovém páru s americkým dolarem, kdy již ve čtvrtek oslabila nad úroveň 21,90 CZK/USD. V ranních hodinách se sice obchodovalo pod tuto hladinou, postupně však koruna zamířila nad hladinu 21,95 CZK/USD. Příliš se české koruně nedařilo ani vůči polskému zlotému, kdy mírně prohloubila čtvrteční ztráty a v závěru odpoledne probíhalo obchodování nad hladinou 5,05 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint zprvu vůči euru pohyboval pod hladinou 390 HUF/EUR, na konci odpoledne ale pak zavíral na této úrovni. Polský zlotý naopak na měnovém páru s eurem mírně posílil, když zakončil na hladině 4,705 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se již od dopoledních hodin dařilo americkému dolaru, který postupně posílil pod hladinu 1,085 USD/EUR. Jádrový deflátor výdajů na osobní spotřebu PCE (bez zahrnutí potravin a energií) v prosinci v USA vzrostl meziměsíčně o 0,3 % (zrychlení z 0,2 % m/m), meziročně však růst zpomalil na 4,4 % ze 4,7 % r/r – jde o nejpomalejší nárůst za posledních 14 měsíců (Fedem preferovaný ukazatel inflace). Zveřejněna byla také lednová finální data z průzkumu americké spotřebitelské důvěry dle Michiganské univerzity, která byla revidována směrem nahoru na 64,9 b. Jde o nejvyšší hodnotu od loňského dubna. Index v dílčí složce očekávání do budoucna byl přitom upraven směrem nahoru (ze 62,0 b. na 62,7 b.), hodnocení současné situace však bylo revidováno směrem dolů (ze 68,6 b. na 68,4 b.).