Akcenta top

Ranní zprávy 30.05.2023

Ranní zprávy 30.05.2023
CZ2023_05_30

Klíčové události

  • USA: Na hlavní klíčové události byl pondělek velmi skoupý. Důležitou zprávou nicméně bylo, že se americký prezident Joe Biden během víkendu dohodl se šéfem Sněmovny reprezentantů, republikánem Kevinem McCarthym, na navýšení dluhového stropu, díky kterému by se tak USA měly vyhnout potenciální platební neschopnosti. Do ní přitom mohla největší ekonomika světa vstoupit již 5. června.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Dnes je na programu zpřesněný odhad HDP za první čtvrtletí, přičemž odhad předběžný ukázal, že hospodářství vzrostlo o 0,1 procenta mezikvartálně, což znamená, že se technická recese tuzemské ekonomiky soustředila jen do druhé poloviny loňského roku. Pondělní zpřesněný odhad to může teoreticky změnit, o čemž jsme se v minulém týdnu přesvědčili na příkladu Německa, kde byl HDP revidován výrazněji níže. Pokud jde o strukturu českého hrubého domácího produktu, tak velmi pravděpodobně kladně mezikvartálně přispíval zahraniční obchod a záporně naopak spotřeba domácností. Detailnější vhled do struktury HDP však bude zveřejněn až v průběhu dne. A pokud jde o dění na devizových trzích, na těch se koruně dařilo poněkud rozporuplně. V případě měnového páru s eurem si každopádně polepšila, a to o dva haléře na 23,67 CZK/EUR.
  • USDCZK & PLNCZK: Na páru s americkým dolarem už byl výkon koruny o poznání horší, neboť zatímco časně zrána byl k mání v kurzu 22,06 CZK/USD, pozdě odpoledne si investoři museli připravit už o čtyři haléře víc. Ztrátu tuzemská měna zaznamenala rovněž na měnovém páru s polským zlotým, byť je faktem, že byla spíše jen kosmetická. Koruna si pohoršila o jeden haléř a oslabila na hodnotu 5,24 CZK/PLN.
  • EURHUF & EURPLN: Maďarský si na rozdíl od české koruny vůči euru pohoršil. Ačkoliv v průběhu dne zaznamenal několik dílčích zisků, jeho ztráty byly větší, a tak se hodnota devizového kurzu navýšila na 371,7 HUF/EUR. Slavit mohl naopak polský zlotý. Tato středoevropská měna posilovala především po obědě a dokázala stlačit kurz na úroveň 4,520 PLN/EUR.
  • EURUSD: V USA i ve Velké Británii byl v pondělí svátek u příležitosti Dne obětí války, takže na trzích byla obecně nižší likvidita. I přesto však euro vůči dolaru oslabilo, a to konkrétně na částku 1,071 USD/EUR.

Očekávaná data a události

  • ČR: Vývoj HDP – finální údaj (Q1/2023).
  • Eurozóna: Peněžní nabídka M3 (duben), index podnikatelského klimatu, spotřebitelská důvěra (obojí květen).
  • USA: Spotřebitelská důvěra (květen).
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností