Akcenta top

Ranní zprávy 30.08.2022

Ranní zprávy 30.08.2022
CZ2022_08_30

Klíčové události

  • USA: Index výrobní aktivity v okolí Dallasu se aktuálně pohybuje na hodnotě -12,9 bodu. Minule to bylo dokonce -22,6 bodu.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Z pohledu klíčových událostí bylo poslední srpnové pondělí poněkud chudé, na devizových trzích se nicméně obchodovalo celkem čile, přičemž česká koruna si na nich vedla obstojně. Důkazem budiž třeba vývoj jejího kurzu vůči jednotné evropské měně. Koruna pokračovala v tom, co započala koncem minulého týdne, tedy v postupném posilování. Byť je nutno dodat, že tentokrát bylo spíše kosmetického rázu – z ranních 24,61 Kč za euro si totiž polepšila pouze o jeden jediný haléř.
  • USDCZK& PLNCZK: Mnohem výrazněji se tuzemské měně dařilo ve srovnání s americkým dolarem. Koruna tahala za delší konec pomyslného provazu de facto po celý den, a nebýt jejího jediného zaváhání v pozdních odpoledních hodinách, byl by směnný kurz ještě o něco lepší. Takto jeho hodnota činí 24,64 CZK/USD. Kaňkou na pondělním výkonu koruny je vývoj, který byl k vidění na trhu, kde se směňuje za polský zlotý. I zde se sice misky vah přehupovaly z jedné strany na druhou, nakonec ale zvítězil právě zlotý, jenž si polepšil o dva haléře na hodnotu 5,20 CZK/PLN.
  • EURHUF& EURPLN: Ačkoliv se v úvodní hodině včerejšího obchodního dne zdálo, že by euro mohlo ve srovnání s maďarským forintem posílit, opak byl pravdou. Hned vzápětí se totiž tato středoevropská měna chopila iniciativy a začala získávat půdu pod nohami. A protože trend až na jednu výjimku přetrval do doby, než se trhy uzavřely, snížil se devizový kurz na úroveň rovných 409 forintů. Velice podobně na tom byl během pondělka také polský zlotý. I tady euro ztrácelo, třebaže ne tolik jako v předchozím případě. Výsledný kurz dosáhl hodnoty 4,735 PLN/EUR.
  • EURUSD: Euro si svoji chuť alespoň částečně napravilo na hlavním měnovém páru, tedy tam, kde se směnuje za americký dolar. Brzy ráno se kurz držel na hodnotě 0,992 USD/EUR, vzápětí však začalo euro posilovat, až prolomilo psychologickou hranici, kdy si jsou obě měny rovny. Naneštěstí pro něj se tak stalo jen nakrátko a posléze se kurz vrátil na úroveň 0,998 USD/EUR, na níž vydržel až do konce dne.

Očekávaná data a události

  • ČR: Vývoj HDP (Q2/2022).
  • Eurozóna: Konjunkturální průzkum (srpen).
  • Německo: Index CPI (srpen), index cen dovozu (červenec).
  • USA: Počet volných pracovních pozic (červenec), index spotřebitelské důvěry (srpen), proslov člena Fedu Johna C. Williamse
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností