ČR: Bankovní rada České národní banky ponechala hlavní úrokovou sazbu na úrovni 7 %.
Eurozóna:Ekonomická důvěra v září poklesla na 93,7 ze srpnových 97,3 bodu.
Německo:Spotřebitelské ceny v září předběžně prudce vzrostly o 1,9 % m/m a o 10 % r/r.
USA:Pokles HDP ve 2. čtvrtletí finálně potvrzen na -0,6 % k/k anualizovaně. Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 24/9 poklesly na 193 tis.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru se ve čtvrtek přesunulo těsně pod hladinu 24,70 CZK/EUR, ale po tiskové konferenci s guvernérem A. Michlem koruna posílila o 10 haléřů k hladině 24,60 CZK/EUR. Úrokové sazby se neměnily – dvojice M. Mora, T. Holub zvýšení sazeb oproti zbylé pětici neprosadila. Klíčovými sdělenými bylo, že ČNB bude pokračovat v devizových intervencích na podporu koruny a ČNB si zároveň nechává otevřené dveře pro případné zvýšení sazeb. A. Michl uvedl podmínky (vyšší růst mezd a expanzivnější rozpočtová politika), které by mohly i zbylou pětici v bankovní radě rozhoupat ke zvýšení sazeb. Vzhledem k tomu, že vláda včera avizovala, že schodek státního rozpočtu by mohl být v příštím roce nakonec 375 mld. korun, tak je jedna z podmínek pro ještě vyšší sazby de facto splněna. Kurz koruny pro říjen – s ohledem na ČNB velmi pravděpodobně pokračování obchodování primárně v rozmezí 24,50 – 24,70 CZK/EUR.
USDCZK& PLNCZK: Vůči americkému dolaru včera koruna výsledně posílila (kombinace ČNB a vývoje na EURUSD) a ke konci odpoledne se nacházela pod hladinou 25,20 CZK/USD. Vůči polskému zlotému koruna posílila až k úrovni 5,05 CZK/PLN a přiblížila se červencovým maximům.
EURHUF& EURPLN: Zbylé středoevropské měny se ve čtvrtek nacházely pod výrazným prodejním tlakem. Jedním z možných vysvětlení je to, že finanční trhy přesunuly svoji pozornost z britských dluhopisů na středoevropský region. Maďarský forint oslabil téměř až na úroveň 424 HUF/EUR (historické minimum forintu) a polský zlotý na 4,87 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se ve čtvrtek obchodovalo v rozmezí 0,965 – 0,977 USD/EUR. Krátkodobě byl přerušen posilující trend dolaru, otázkou je na jak dlouho, protože zprávy a statistiky z eurozóny nejsou zrovna optimistické. Včera se v Německu dočkali dalšího inflačního rekordu (v září meziročně již 10 % - naposledy byla inflace takto vysoko v 50. letech minulého století). Dnes bude zveřejněn zářijový odhad inflace v eurozóně a lze očekávat rovněž růst přes 10 %. Tlak na Evropskou centrální banku se tak stupňuje, takže další rychlé zvyšování sazeb je nevyhnutelné.
Očekávaná data a události
ČR: Hrubý domácí produkt (2. čtvrtletí) – finální údaj
Eurozóna: Index spotřebitelských cen (září) – předběžný odhad