Německo: Ceny dováženého zboží v prosinci +1,1 % r/r.
USA: Osobní příjem v prosinci +0,4 % m/m. Osobní výdaje v prosinci +0,4 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Domácí měna vstoupla do obchodního dne kolem úrovně 25,34 CZK/EUR. Poté si na krátkou dobu polepšila k 25,29 CZK/EUR, do pozdních odpoledních hodin se však vrátila k 25,32 CZK/EUR. Ekonomický kalendář včera nenabídl žádné novinky a nenabídne je ani dnes.
USDCZK & PLNCZK: Koruna si vůči americkému dolaru připsala ztráty a v závěru odpoledne se pohybovala na 20,51 CZK/USD. Na páru se zlotým koruna dosáhla během dne lehce pod hranici 6,10 CZK/PLN, poté většinu zisků odevzdala zpět a ukončila na 6,11 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny včera slábly. Polský zlotý si do konce obchodní seance pohoršil k 4,148 PLN/EUR. Maďarský forint se v pozdních odpoledních hodinách pohyboval na 310,2 HUF/EUR. Dnes bude v Maďarsku zasedat tamní centrální banka MNB, která podle všeho ponechá úrokové sazby beze změny. Přestože MNB se sazbami pravděpodobně ještě delší dobu hýbat nebude, sazby v Maďarsku jsou již řadu let relativně vysoko (hlavní zápůjční sazba je stanovena na 0,9 %) oproti sazbám v dalších evropských ekonomikách a MNB tak nečelí natolik výrazném tlaku na utahování měnové politiky jako většina dalších centrálních bank, byť maďarská ekonomika obdobně jako ta česká vykazuje v řadě oblastech přehřívání. K politice MNB je však vhodné doplnit, že MNB úrokové sazby již řadu kvartálů nepovažuje za primární měnovo-politický nástroj, místo toho používá řadu nekonvenčních měnových nástrojů jako například dodatečné tendry FX a úrokových swapů nebo snižování frekvence a objemu depozitních tenderů. Těmito opatřeními se MNB snaží dosáhnout poklesu výnosů u dlouhodobých maďarských státních dluhopisů a dodatečné podpory bankovní likvidity.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru měl na vrch americký dolar, který do konce evropské seance posílil k hladině 1,233 USD/EUR. Vzhledem k absenci důležitějších makrodat bude dnes vývoj na eurodolaru nejspíš ovlivněn primárně vyčkáváním na výsledek zasedání americké centrální banky (Fedu), které vyvrcholí ve středu večer našeho času.
Očekávaná data a události
Polsko: Hrubý domácí produkt (2017)
Německo: Index spotřebitelských cen (leden)
Eurozóna: Hrubý domácí produkt (4. kvartál), Spotřebitelská důvěra (leden)
USA: Conference Board – spotřebitelská důvěra (leden), S&P/Case-Shiller index cen domů (listopad)