Akcenta top

Ranní zprávy 30.10.2013

Ranní zprávy 30.10.2013

Klíčové události

  • ČR: Viceguvernér České národní banky (ČNB) Vladimír Tomšík uvedl, že by měnová politika měla být dále uvolněna. Jedná se konkrétně o využití devizových intervencí, kterého je Tomšík dlouhodobým zastáncem. Viceguvernér své tvrzení odůvodnil podle jeho slov sílícími protiinflačními riziky a je přesvědčen, že bez dodatečných zásahů se inflace směrem k cíli nepohne.
  • USA: Maloobchodní tržby se v září meziměsíčně snížily o 0,1 %, uvedlo ministerstvo obchodu. V meziročním srovnání růst maloobchodních tržeb zpomalil ze 4,6 % na 3,2 %. Index spotřebitelské důvěry v říjnu oslabil na 71,2 bodů z 80,2 bodů v září, a pohybuje se tak na nejnižší úrovni od dubna. Ceny průmyslových výrobců se v září meziměsíčně snížily o 0,1%, uvedlo ministerstvo práce. V meziročním srovnání růst výrobních cen zpomalil z 1,4 % na 0,3 %, je tedy na nejnižší hladině od října 2009. 

Vývoj na devizovém trhu

  • Koruna vůči euru včera následovala oslabující trend, který nabrala na začátku týdne. Během odpoledne domácí měně pomohla mírná korekce kurzu a kolem 17. hodiny se pohybovala na úrovni 25,74 CZK/EUR. V průběhu dne nebyla zveřejněna žádná nová data z tuzemské ekonomiky, oslabení koruny však mohlo zapříčinit vyjádření viceguvernéra ČNB Vladimíra Tomšíka.
  • Obdobné ztráty si domácí měna připsala i na páru s americkým dolarem. V odpoledních hodinách kurz čelil výkyvům na obě strany a v závěru obchodní seance ukončil na 18,68 CZK/USD.
  • Oslabující trend doprovázel vývoj i zbytku středoevropských měn. Nejméně se dařilo forintu, který uzavřel na 294,09 HUF/EUR. Zlotý vůči euru odpoledne obrátil trend a připsal si tak pouze malé ztráty. Kolem 17. hodiny se kotoval na 4,183 PLN/EUR.
  • Vývoj na hlavním měnovém páru byl doprovázen výkyvy na obě strany, vyšší volatilitu mohla zapříčinit jak nová data za Spojených států, tak výroky členů Evropské centrální banky. Převážnou část obchodních hodin dolar mírně posiloval, v pozdních odpoledních hodinách však euro skokově posílilo nad hranici 1,381 USD/EUR, záhy kurz eurodolaru opět obrátil trend a vrátil se k hladině 1,377 USD/EUR.

Dnešní očekávaná data a události

  • Německo: Míra nezaměstnanosti (říjen), Index spotřebitelských cen (říjen)
  • Eurozóna: Spotřebitelská důvěra (říjen), Ekonomický sentiment (říjen) 
  • USA: Rozhodnutí o úrokové sazbě, Index spotřebitelských cen (říjen), ADP Národní report o zaměstnanosti (říjen)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností