Akcenta top

Ranní zprávy 30.10.2014

Ranní zprávy 30.10.2014

Klíčové události

  • Maďarsko: Míra nezaměstnanosti v září na úrovni 7,4 %.
  • USA: Americká centrální banka (Fed) ponechala úrokové sazby beze změny. Hlavní sazba se pohybuje na 0,0-0,25%. Fed podle očekávání ukončil program kvantitativního uvolňování.

Vývoj na devizovém trhu

  • CZK/EUR: Koruně se včera vůči euru podařilo umazat ztráty z úterý. V pozdních odpoledních hodinách se pohybovala na úrovni 27,73 CZK/EUR. Během dne nebyla zveřejněna žádná data z tuzemské ekonomiky a posílení koruny lze tudíž chápat jako korekci slabých hodnot. Nelze však vyloučit, že se kurz do konce týdne opět podívá k hranici 27,90 CZK/EUR. 
  • CZK/USD & CZK/PLN: Koruna vůči americkému dolaru v průběhu obchodních hodin posílila k hladině 21,73 CZK/USD. Domácí měna si na páru se zlotým připsala malé zisky. Kolem 17. hodiny se kotovala na 6,574 CZK/PLN.
  • HUF/EUR & PLN/EUR: Ze zbylých měn středoevropského regionu se nedařilo forintu, který do pozdního odpoledne oslabil k úrovni 309,1 HUF/EUR. Zlotý také ztrácel, ale odpoledne své slabší hodnoty korigoval a uzavřel na 4,22 PLN/EUR.
  • USD/EUR: Na hlavním měnovém páru se vyčkávalo na zasedání Fedu, které se uskutečnilo ve večerních hodinách našeho času. V průběhu evropské obchodní seance se eurodolar zvýšil k hladině 1,276 USD/EUR. Fed učinil přesně taková rozhodnutí, která se očekávala. Se sazbami se nehnulo a program kvantitativního uvolňování je u konce. Kurz se v reakci na jednání Fedu snížil pod hranici 1,265 USD/EUR. Přestože se situace na trhu práce stabilizuje, zvýšení sazeb se podle slov guvernérky Fedu Janet Yellenové dočkáme až po uplynutí „considerable time“ (blíže neurčená doba). Yellenová toto stanovisko opakuje již řadu měsíců. Na druhou stranu, v rétorice Fedu jsme se dočkali určitého posunu. Guvernérka na konci srpna zdůraznila, že na trhu práce spatřuje významné nevyužití kapacit. Včera v rámci svého projevu uvedla, že nevyužití těchto kapacit se postupně snižuje. Situace na trhu práce spolu s inflací jsou hlavními faktory, na základě kterých Fed koordinuje měnovou politiku. Pokud tyto ukazatele budou vykazovat příznivý vývoj i v nadcházejících měsících, termín zvýšení sazeb by se mohl postupně přibližovat.

Očekávaná data a události

  • Německo: Míra nezaměstnanosti (říjen), Index spotřebitelských cen (říjen)
  • Eurozóna: Ekonomický sentiment (říjen)
  • USA: Hrubý domácí produkt (3. čtvrtletí), Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden)

 

AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností