Akcenta top

Ranní zprávy 30.3.2015

Ranní zprávy 30.3.2015

Klíčové události

  • Německo: Ceny dováženého zboží v únoru -3,0 % r/r.
  • Maďarsko: Míra nezaměstnanosti v únoru na úrovni 7,7 %.
  • USA: Hrubý domácí produkt ve 4. kvartále +0,2 % k/k a +2,2 % r/r. Spotřebitelská důvěra klesla v březnu z 95,4 b. na 93,0 b.

Vývoj na devizovém trhu

  • CZK/EUR: Pohyby koruny vůči euru byly v závěru týdne rozkolísané. V dopoledních hodinách oslabila k hladině 27,56 CZK/EUR, následně však obrátila směr a vrátila se k úrovni 27,45 CZK/EUR. Během dne nebyla zveřejněna žádná nová data z domácí ekonomiky, a ani centrální bankéři nepřišli s novými komentáři. Co se týče dalšího vývoje koruny, tak tento týdne se bude odvíjet od toho, jak trh bude či nebude akceptovat slova ČNB. Nejpravděpodobnější variantou v nadcházejících týdnech je podle nás ustálení koruny v rozmezí 27,50 – 28 CZK/EUR. 
  • CZK/USD & CZK/PLN: Domácí měna na páru s americkým dolarem následovala obdobný vývoj, jako vůči euru. Nejdříve ztrácela a dostala se na 25,48 CZK/USD, odpoledne nabrala posilující trend a v závěru týdne ukončila se ziskem na hladině 25,22 CZK/USD. Obchodování proti zlotému probíhalo v relativně klidném duchu. Výkyvy kurzu se uskutečnily v blízkosti hranice 6,7 CZK/PLN. 
  • HUF/EUR & PLN/EUR: Ze zbylých středoevropských měn se nedařilo zlotému, který korigoval zisky z předchozích dní. Kolem 17. hodiny se kotoval na hranici 4,1 PLN/EUR. Pohyby forintu nebyly nijak výrazné. V pozdních odpoledních hodinách posílil nepatrně pod hranici 300 HUF/EUR. 
  • USD/EUR: Americký dolar na hlavním měnovém páru zprvu zamířil vstříc silnějším hodnotám a posílil k hladině 1,081 USD/EUR. V druhé polovině evropské seance své zisky odevzdal a vrátil se k úrovni 1,09 USD/EUR. V pátek byla zveřejněna čísla ze Spojených států, která nepřekvapila. Výsledek HDP zůstal bez revize a spotřebitelská důvěra poklesla méně, než se čekalo. Eurodolar na data nereagoval. Důležitou událostí bylo vystoupení guvernérky Fedu Janet Yellenové, které se uskutečnilo ve večerních hodinách našeho času. Yellenová řekla, že americká ekonomika se sice zlepšuje, ale mělo by se jí dařit lépe. Také upozornila, že silný dolar poškozuje domácí vývozce.

Očekávaná data a události

  • Německo: Index spotřebitelských cen (březen)
  • Eurozóna: Spotřebitelská důvěra (březen)
  • USA: Osobní příjem a výdaje (únor), Rozjednané prodeje domů (únor)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
46.000
klientů
20
více než
let zkušeností