Akcenta top

Ranní zprávy 30.3.2017

Ranní zprávy 30.3.2017
CZ2017-03-30 

Klíčové události

  • Velká Británie: Britská vláda aktivovala článek 50 Lisabonské smlouvy a oficiálně zahájila odchod z Evropské unie.
  • USA: Rozjednané prodeje domů v únoru vzrostly o 5,5 % m/m, avšak v meziročním srovnání o 2,4 % poklesly.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Včerejší obchodování koruny vůči euru na spotovém trhu nijak zajímavé nebylo. Pokračovalo kopírování intervenční hladiny 27 CZK/EUR. Na termínovém trhu však koruna s ohledem na dnešní zasedání bankovní rady ČNB posilovala na všech splatnostech od 1 měsíce až po 1 rok. Na dnešním zasedání bankovní rada ČNB pravděpodobně ještě ukončení intervenčního režimu neoznámí vzhledem k tomu, že se oficiálně zavázala neukončit intervenční režim dříve než ve 2. čtvrtletí. S ohledem na domácí makroekonomický vývoj však ČNB nic nebrání v tom, aby intervenční režim ukončila již během dubna.
  • USDCZK & PLNCZK: Koruně se vůči americkému dolaru včera nedařilo. Česká měna oslabila již v úterý večer a dalším ztrátám se nevyhnula ani během středy, kdy se vrátila zpět nad hladinu 25 CZK/USD. Koruně se nedařilo ani na měnovém páru s polským zlotým. Obchodování se zde již přesunulo těsně pod hladinu 6,40 CZK/PLN.
  • EURHUF & EURPLN: Premiantem středoevropského regionu je v tomto týdnu jednoznačně polský zlotý, který vůči euru posílil i ve středu a v závěru odpoledne se obchodovalo pod hladinou 4,23 PLN/EUR. Zlotý je k euru aktuálně nejsilnější od listopadu 2015. Druhá regionální měna, maďarský forint, naopak vůči euru oslabila směrem k hladině 310 HUF/EUR. 
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru se ve středu nedařilo euru, které vůči dolaru zamířilo pod hladinu 1,08 USD/EUR a vzdálilo se tak čtyřměsíčním maximům, které testovalo na začátku týdne. Navíc se zdá, že se trumfy začínají přesouvat od eura zpět k dolaru. Podle Evropské centrální banky (ECB) jsou totiž trhy směrem k ukončení programu kvantitativního uvolňování (QE) přehnaně optimistické. Obavy ECB jsou na místě, protože rychlý ústup od politiky QE by se nepochybně odrazil do růstu výnosů jihoevropských dluhopisů, což si nepřeje ani ECB ani jihoevropské vlády. Naopak v USA ze strany tamních centrálních bankéřů (včera Evans) zaznívají hlasy o tom, že ještě dvojí zvýšení úrokových sazeb je letos pravděpodobné a nevylučují dokonce ani trojí zvýšení sazeb.

Očekávaná data a události

  • ČR: Zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB)
  • Eurozóna: Indikátory ekonomické důvěry (březen)
  • Německo: Index spotřebitelských cen – předběžný odhad (březen)
  • USA: Hrubý domácí produkt – zpřesněný odhad (4. čtvrtletí), Týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 25. března), Projevy centrálních bankéřů – Kaplan, Williams, Dudley
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností