Německo: Ceny dováženého zboží v březnu -0,1 % r/r. Míra nezaměstnanosti v dubnu: 5,3 %.
Eurozóna: Spotřebitelská důvěra v dubnu vzrostla z 0,1 b. na 0,4 b. Ekonomický sentiment v dubnu vzrostla ze 112,6 b. na 112,7 b.
USA:Index nákladů na zaměstnance v 1. kvartále +0,8 % k/k. Hrubý domácí produkt ve 1. kvartále +2,3 % r/r. Spotřebitelská důvěra podle Univerzity Michigan poklesla v dubnu ze 101,4 b. na 98,8 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Na měnovém páru koruna k euru jsme v pátek byli svědky nepatrně rozkolísaného vývoje, který se však odehrál v minimálním rozpětí 25,46 – 25,50 CZK/EUR, přičemž v závěru týdne se koruna kotovala na 25,48 CZK/EUR. Tento čtvrtek se uskuteční letos v pořadí již třetí měnověpolitické zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB). Úrokové sazby se však zvyšovat nebudou a neočekáváme ani žádnou významnější změnu v komunikaci ČNB ohledně jejích budoucích kroků. Bankovní rada ČNB bude sice mít k dispozici novou makroekonomickou prognózu, ve které bezpochyby dojde k některým úpravám, avšak další růst úrokových sazeb v ní bude i nadále signalizován na přelom let 2018 a 2019.
USDCZK & PLNCZK: Domácí měna na páru s americkým dolarem slábla a po 14. hodině kurz dosáhl k hranici 21,14 CZK/USD, která představuje její zhruba 3,5 měsíční minima. Před koncem obchodní seance docházelo na trhu ke korekci, kdy se koruna vracela k 21,06 CZK/USD. Ztráty nabrala i vůči zlotému, kde se obchodování do pozdního odpoledne posunulo k 6,05 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Forint vůči euru vystřídal menší pohyby na obě strany a v závěru odpoledne se kotoval u hladiny 312,8 HUF/EUR. Zlotý si v průběhu dne připisoval zisky až k 4,209 PLN/EUR, později odpoledne ale jejich část odevzdal zpět a ukončil na 4,215 PLN/EUR.
EURUSD: Americký dolar vůči euru zprvu posiloval k hladině 1,216 USD/EUR, poté do konce evropské seance část zisků umazal a kolem 17. hodiny se pohyboval u hranice 1,210 USD/EUR. V pátek byl mimo jiné zveřejněn i předběžný odhad růstu amerického HDP za 1. čtvrtletí letošního roku. Americká ekonomika zkraje roku vzrostla o 2,3 % anualizovaně oproti předpokládaným 2,0 %. Během letošního roku je navíc pravděpodobné, že růst HDP s ohledem na fiskální stimuly ještě zrychlí, což by se mělo letos odrazit v ještě dvojím zvýšení úrokových sazeb. Co se týče tohoto týdne, tak pozornost investorů se soustředí na středeční zasedání americké centrální banky (Fedu).
Očekávaná data a události
Německo: Maloobchodní tržby (březen), Index spotřebitelských cen (duben)
USA: Chicagský PMI index (duben), Rozjednané prodeje domů (březen)