ČR: Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl uvedl, že vidí rizika na trhu s nemovitostmi.
Eurozóna:Peněžní zásoba M3 v dubnu +4,9 % r/r. Objem bankovních úvěrů pro domácnosti v zemích eurozóny podle dat ECB rostl dál nejvyšším tempem za 8 let. Úvěry firmám dosáhly v dubnu maxima od finanční krize. Prezident ECB M. Draghi řekl, že eurozóna stále potřebuje mimořádnou podporu ECB.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vstoupila do nového týdne v blízkosti hladiny 26,42 CZK/EUR a v průběhu dne nabrala mírné ztráty. Během pozdního odpoledne se pohybovala na úrovni 26,47 CZK/EUR. Ekonomický kalendář bude v první polovině týdne prázdný. Důležitější data budou na programu až ve čtvrtek a v pátek. Vyjádření viceguvernéra ČNB M. Hampla nemělo na korunu v podstatě žádný vliv.
USDCZK & PLNCZK: Volatilita koruny k americkému dolaru byla včera poměrně nízká. Domácí měna nejdříve posilovala k hranici 23,60 CZK/USD, odpoledne se ale přesunula do červených čísel a ukončila na 23,68 CZK/USD. U kurzu jsme již od začátku minulého týdne svědky pouze menších pohybů a absence výraznějšího trendu. Tento vývoj je především odrazem relativně klidného dění na eurodolaru, kde v minulých dnech euro konsolidovalo své zisky. Na páru se zlotým koruna vykázala pohyby na obě strany. Kolem 17. hodiny se pohybovala u 6,33 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Forint vůči euru oslabil a uzavřel na úrovni 307,9 HUF/EUR. Umazal tak zisky z druhé poloviny minulého týdne. Zlotý zprvu posiloval k 4,167 PLN/EUR, poté tyto zisky odevzdal zpět a ukončil se ztrátou na 4,183 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se včera obchodovalo převážně v pásmu 1,116 - 1,119 USD/EUR. Nízkou volatilitu lze zdůvodnit státním svátkem ve Spojených státech, a také de facto prázdným ekonomickým kalendářem.
Očekávaná data a události
Slovensko: Běžný účet platební bilance (březen)
Německo: Ceny dováženého zboží (duben), Index spotřebitelských cen (květen)