Klíčové události
• Eurozóna: Indikátor souhrnné důvěry v červnu oproti květnu mírně poklesl na 103,5 z přechozích 103,8 bodu.
• Německo: Spotřebitelská inflace podle předběžného odhadu v červnu poklesla o 0,1 % m/m a vzrostla jen o 0,3 % r/r.
• USA: Chystané prodeje domů v květnu vzrostly o 0,9 % m/m a o 8,3 % r/r. Index průmyslové aktivity z okolí Dallasu se v červnu zvýšil na -7,0 z květnových -20,8 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
• CZK/EUR: Kurzu koruny k euru se vývoj v Řecku téměř nijak nedotkl. V pondělí se obchodovalo téměř výhradně nad hladinou 27,20 CZK/EUR a ani dnes nepředpokládám, že by měla korunu díky Řecku nějak oslabit. O tom, že si jde koruna svoji vlastní cestou, svědčí mimo jiné i to, že výnosy u českých státních dluhopisů měly tendenci klesat na rozdíl od dluhopisů maďarských či polských, u kterých se projevuje větší citlivost na dění na jihu Evropy. Obchodování koruny k euru by se mělo i dnes primárně odehrávat v pásmu 27,20 – 27,30 CZK/EUR.
• CZK/USD & CZK/PLN: Na měnovém páru s americkým dolarem si koruna v noci z neděle na pondělí připsala ztráty zhruba 40 haléřů, které však během pondělí dokázala téměř úplně smazat. V závěru odpoledne se obchodovalo v blízkosti hladiny 24,40 CZK/USD. Vůči polskému zlotému koruna posílila a dostala se pod hladinu 6,50 CZK/PLN.
• HUF/EUR & PLN/EUR: Zbylé středoevropské měny byly vůči euru především v dopoledních hodinách pod prodejním tlakem. Maďarský forint zamířil na téměř šestiměsíční minimum nad hladinu 315 HUF/EUR. Polský zlotý se krátce dostal nad úroveň 4,20 PLN/EUR a i během odpoledne se pohyboval jen těsně pod touto úrovní.
• USD/EUR: Obchodování na eurodolaru včera bylo o poznání klidnější než projevy politiků ohledně dalšího vývoje v Řecku. Zatímco v neděli pozdě večer euro nový týden otevíralo na úrovni 1,10 USD/EUR, tak během pondělí euro většinu ztrát spojených s vyhlášením řeckého referenda smazalo a v závěru odpoledne se nacházelo na úrovni 1,115 USD/EUR. Co přinesou v nejbližších dnech politická vyjednávání, si nedovolím odhadnout, ale do 5. července, na kdy je ohlášen termín referenda pravděpodobně nic zásadního.
Očekávaná data a události
• ČR: HDP – zpřesněný odhad (3. Čtvrtletí), Peněžní zásoba M2 (květen)
• Eurozóna: Index spotřebitelských cen – předběžný odhad (červen), Míra nezaměstnanosti (květen)
• Německo: Míra nezaměstnanosti (červen)
• USA: Index cen nemovitostí S&P/CS (květen), Index průmyslové aktivity z okolí Chicaga (črevn), Spotřebitelská důvěra (červen)
Miroslav Novák 
Vystudoval obor Finance na Vysoké škole ekonomické v Praze a Finance a finanční služby na Vysoké škole finanční a správní.
Zkušenosti v oblasti bankovnictví načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve společnosti AKCENTA. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kursů.
Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média.