Klíčové události
- USA: Úřad pro ekonomické analýzy zveřejnil nový model pro výpočet HDP Spojených států. Největší světová ekonomika si díky nové metodice přilepší s letošním růstem až na 3 %, nově se budou započítávat výzkum a vývoj a další nehmotná aktiva. Guvernér americké centrální banky Ben Bernanke však upozornil, že se jedná o velmi hrubý odhad růstu, který bude nadále upřesněn.
Vývoj na devizovém trhu
- Obchodování s korunou bylo na začátku týdne doprovázeno mírnými výkyvy na obě strany, většina pohybů se udála a v pásmu 25,85 – 25, 90 CZK/EUR. Vůči euru se jí podařilo v závěru seance posílit k hladině 225,84 CZK/EUR. V průběhu dne nebyly zveřejněny žádné nové makro údaje z tuzemska, které by úrovně koruny výrazně vychýlily. Během nadcházejících dní nejsou očekávány žádné významnější pohyby kurzu, a to až do čtvrtka. Ve čtvrtek totiž zasedá bankovní rada ČNB, která se vyjádří k případným devizovým intervencím. Pokud rada nastíní podporu tohoto nástroje, koruna by mohla výrazněji oslabit.
- Na páru s dolarem byly pohyby koruny také nevýznamné. Po střídajícím se posílení a oslabení kurz ukončil kolem 17 hodiny na úrovni 19,50 CZK/USD. Koruna je tak vůči dolaru stále na nejsilnějších hladinách za poslední měsíc.
- Měny středoevropskéhoo regionu včera doprovázela vysoká volatilita. Forint oslaboval, v průběhu dne se dostal nad hranici 299 HUF/EUR, ukončil na hladině 298,6 HUF/EUR. Zlotému se naopak dařilo a během jednoho dne umazal značnou část ztrát, které nabral minulý týden. V závěru o odpoledne se kotoval na úrovni 4,21 PLN/EUR.
- Obchodování na hlavnímm měnovém páru včera probíhalo opět těsně pod hladinou 1,33 USD/EUR. V odpoledních hodinách se dolaru podařilo mírně posílit k hranici 1,325 USD/EUR. Během dne nebyla zveřejněna žádná nová data jak z eurozóny ani Spojených států, která by vývoj kurzu fundamentálně ovlivnila.
Dnešní očekávaná data a a události
- Německo: Index spotřeb bitelských cen (červenec)
- Slovensko: Ekonomický s sentiment (červenec)
- Maďarsko: Míra nezamě ěstnanosti (červen)