Akcenta top

Ranní zprávy 30.7.2015

Ranní zprávy 30.7.2015

Klíčové události

 • ČR: Ministerstvo financí zvýšilo odhad růstu HDP pro rok 2015 z 2,7 % na 3,9 %. Průměrnou inflace letos očekává kolem 0,5 %, příští rok by měla zrychlit na 1,5 %. 
 • Německo: GfK Index spotřebitelské nálady v srpnu stagnoval na 10,1 b.
 • Maďarsko: Míra nezaměstnanosti v červnu poklesla na 6,9 %.
 • USA: Počet žádostí o hypotéku se v týdnu končícím 24. července v týdenním srovnání zvýšil o 0,8 %. Rozjednané prodeje domů v červnu -1,8 % m/m. Šéfka Fedu Yellenová oznámila, že situace na trhu práce se dále zlepšuje, a že přírůstek pracovních míst je solidní. Na druhou stranu ale řekla, že se zvýšením sazeb se musí počkat do té doby, než se trh práce ještě více zlepší. 
 • MMF: Šéfka MMF Lagardeová uvedla, že zotavování světové ekonomiky zůstává pomalé a křehké.

Vývoj na devizovém trhu

 • CZK/EUR: Koruna se na měnovém páru s eurem odrazila od hranice 27 CZK/EUR a během odpoledne se vyšplhala k úrovni 27,15 CZK/EUR, tedy na nejslabší hodnotu za poslední tři týdny. Poté došlo k malé korekci a na konci obchodní seance se kurz kotoval na 27,09 CZK/EUR. ČNB opět odmítla sdělit, zda proti silné koruně intervenovala. Jelikož však došlo k oslabení koruny hned záhy, co se kurz dotkl intervenční hranice, je pravděpodobné, že centrální banka je na trhu aktivní a v menších objemech prodává domácí měnu. 
 • CZK/USD & CZK/PLN: Vůči americkému dolaru koruna oslabila a posunula se k hodnotám kolem hladiny 24,56 CZK/USD. Na páru se zlotým si v dopoledních hodinách polepšila, ale odpoledne své zisky odevzdala a kolem 17. hodiny se kotovala v mírně ztrátě v blízkosti úrovně 6,567 CZK/PLN. 
 • HUF/EUR & PLN/EUR: Zbylé středoevropské měny čelily výkyvům na obě strany. Zlotý nejdříve nabral ztráty, v odpoledních hodinách se však vrátil na původní hodnoty a ukončil na úrovni 4,127 PLN/EUR. Pohyby forintu nebyly tak výrazné, ale do konce obchodní seance se mu podařilo připsat si zisky a uzavřel na 308,4 HUF/EUR. 
 • USD/EUR: Na hlavním měnovém páru nedošlo k významnějším výkyvům a vyčkávalo se na jednání americké centrální banky (Fedu), které se uskutečnilo ve večerních hodinách našeho času. Eurodolar po tiskové konferenci zamířil lehce pod hranici 1,1 USD/EUR.

Očekávaná data a události

 • Německo: Míra nezaměstnanosti (červenec), Index spotřebitelských cen (červenec)
 • Eurozóna: Spotřebitelská důvěra (červenec), Ekonomický sentiment (červenec)
 • USA: Hrubý domácí produkt (2. čtvrtletí), Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden)
 
 

 

Miroslav Novák MNovak_150x226px

Vystudoval obor Finance na Vysoké škole ekonomické v Praze a Finance a finanční služby na Vysoké škole finanční a správní.

Zkušenosti v oblasti bankovnictví načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve  společnosti AKCENTA. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kursů.

Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média.

 
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností