USA:Osobní příjmy v červenci vzrostly o 0,4 % m/m a osobní výdaje ve stejném měsíci přidaly 0,3 % m/m. Jádrové výdaje na osobní spotřebu v červenci vzrostly o 0,1 % m/m, respektive o 1,6 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru probíhalo i na začátku tohoto týdne v těsné blízkosti intervenční hladiny 27 CZK/EUR. Včera nebyla zveřejněna žádná významnější data z domácí ekonomiky a podobně tomu bude i dnes. Zajímavější z pohledu statistik bude až druhá polovina týdne, tj. začátek září. Ve čtvrtek bude zajímavé sledovat srpnový index PMI ze zpracovatelského průmyslu a v pátek zpřesněný odhad výkonu domácí ekonomiky za 2. čtvrtletí letošního roku. Výsledky obou zmíněných statistik by však musely velmi negativně překvapit, aby koruna vůči euru oslabila. I nadále naším hlavním scénářem zůstává obchodování koruny v těsné blízko hladiny 27 CZK/EUR.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v pondělí opět oslabila, i když její ztráty byly výrazně menší než v pátek odpoledne. Ke konci pondělního odpoledne se kurz pohyboval v blízkosti hladiny 24,20 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým se koruna pohybovala pod hladinou 6,25 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint vůči euru na úvod týdne oslabil, avšak během dne ztráty vymazal a obchodování se vrátilo pod hladinu 309 HUF/EUR. Polský zlotý se vůči euru pohyboval především v rozmezí 4,325 – 4,34 PLN/EUR. Podobně jako v ČR, tak ani v Maďarsku a v Polsku nebyla zveřejněna žádná významnější ekonomická data.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru společná evropská měna vůči dolaru zkraje nového týdne dále oslabovala. Pokud pomineme samotné ráno, tak obchodování probíhalo výhradně pod hladinou 1,12 USD/EUR. Dolar i včera těžil z pátečního proslovu šéfky americké centrální banky (Fed) J. Yellenové, který vyzněl ve prospěch možného zvýšení úrokových sazeb na zářijovém zasedání Fedu. Kromě Yellenové se podobně vyjádřili i další američtí centrální bankéři. Zde je však na místě zdůraznit, že podbná vyjádření jsme již letos slyšeli několikrát, ale ke zvýšení sazeb zatím nevedly. Každopádně v kombinaci s lepšími daty z USA, především těmi z pracovního trhu, může dolar v průběhu tohoto týdne spíše dále posilovat.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Indikátory podnikatelské a spotřebitelské důvěry (srpen)
Německo: Index spotřebitelských cen (srpen)
Polsko: Hrubý domácí produkt – zpřesněný odhad (2. čtvrtletí)
USA: Index cen nemovitostí S&P/Case-Shiller (červenec), Spotřebitelská důvěra (srpen)