Akcenta top

Ranní zprávy 30.8.2018

Ranní zprávy 30.8.2018
CZ2018-08-30 

Klíčové události

  • Německo: GfK index podnikatelské nálady v září poklesl z 10,6 b. na 10,5 b. 
  • USA: Žádosti o hypotéku podle MBA v uplynulém týdnu -1,7 % t/t. Hrubý domácí produkt ve 2. kvartále +4,2 % annualizovaně. Rozjednané prodeje domů v červenci -0,7 % m/m. 

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Na měnovém páru koruna k euru včera pokračovalo bezvětří a u kurzu jsme nebyli svědky žádného většího pohybu. Během dne koruna sice nepatrně slábla, do závěru odpoledne se však vrátila na původní hodnoty z rána do blízkosti 25,75 CZK/EUR. Včera opět nebyla zveřejněna žádná významnější domácí makroekonomická data. Tento týden je na makroekonomické statistiky (výjimkou bude páteční zpřesněný odhad HDP za 2. kvartál) chudý, což se odráží i do klidného vývoje na trhu. 
  • USDCZK & PLNCZK: Domácí měna vůči americkému dolaru ztrácela a po 15. hodině dosáhla k 22,10 CZK/USD. Později se jí většinu těchto ztrát podařilo umazat a kolem 17. hodiny se kotovala na 22,01 CZK/USD. Na páru se zlotým si koruna lehce polepšila a uzavřela na hranici 6,00 CZK/PLN. 
  • EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny včera slábly. Polský zlotý si vůči euru do pozdního odpoledne pohoršil k hladině 4,287 PLN/EUR. Maďarský forint do konce obchodní seance ztrácel k úrovni 325,8 HUF/EUR a dostal se na nejslabší hodnoty za poslední měsíc. 
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru docházelo v první polovině dne k posilování amerického dolaru, který kolem 13. hodiny atakoval hranici 1,165 USD/EUR. Odpoledne se pak do vedení dostala společná evropská měna, která do závěru evropského obchodování posbírala zisky k 1,167 USD/EUR. Zatímco obchodní jednání mezi Spojenými státy a Mexikem přinesla na trhy pozitivní sentiment, vyjednávání USA a Číny již tak růžově momentálně nevypadají a pravděpodobně budou zdrojem vysoké volatility nejen v nejbližších dnech a týdnech, ale dost možná i po zbytek roku. 

Očekávaná data a události

  • Německo: Ceny dováženého zboží (červenec), Míra nezaměstnanosti (srpen), Index spotřebitelských cen (srpen)
  • Eurozóna: Spotřebitelská důvěra (srpen), Ekonomický sentiment (srpen)
  • USA: Osobní příjmy a výdaje (červenec), Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), Jádrový index výdajů na osobní spotřebu (červenec)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností