Klíčové události
- Eurozóna: Ekonomická důvěra v eurozóně v září vzrostla na 96,9 b. ze srpnových 95,3 b.
- Francie: HDP ve 2. čtvrtletí vzrostl o 0,5 % mezičtvrtletně a o 0,4 % meziročně.
- Německo: Podle prvního odhadu spotřebitelská inflace v září ve srovnání se srpnem stagnovala a ve srovnání s loňským zářím se zvýšila o 1,4 %.
- Maďarsko: Nezaměstnanost v srpnu poklesla na 9,9 % z červencových 10,1 %.
- USA: Spotřebitelská důvěra vyjádřená indexem Michiganské univerzity v září vzrostla na 77,5 b. ze srpnových 76,8 b. Osobní příjmy v srpnu vzrostly o 0,4 % a osobní spotřeba o 0,3 %.
Vývoj na devizovém trhu
- Koruna v závěru minulého týdne odevzdala část čtvrtečních zisků a vůči euru oslabila o cca 10 haléřů z ranních 25,60 na 25,70 CZK/EUR. V pátek nebyla zveřejněna žádná domácí ekonomická data. Klíčovou událostí uplynulého týdne bylo jednoznačně zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB). Koruna ve čtvrtek odpoledne v reakci na neúspěšné hlasování o intervencích výrazně posílila a dostala se k euru na tříměsíční maxima. Neúspěšné hlasování o intervencích zároveň znamená, že se do nadcházejících týdnů snížila pravděpodobnost, že koruna oslabí nad hranici 26 CZK/EUR. Na druhé straně ani dlouhodobější výraznější posílení koruny nelze příliš očekávat. Výhled na tento týden je tak kurz koruny v pásmu 25,60 – 26 CZK/EUR. Tento týden rovněž přinese několik zajímavých dat z domácí ekonomiky. Mimo jiné index nákupních manažerů z průmyslu (PMI) či srpnové maloobchodní tržby.
- Vůči americkému dolaru koruna v závěru minulého týdne posílila pod hranici 19 CZK/USD. Tak silná byla naposledy letos v únoru. Na měnovém páru s polským zlotým koruna v pátek oslabovala a zamířila zpět k hladině 6,10 CZK/PLN.
- Ze zbylých středoevropských měn polský zlotý vůči euru mírně posílil k hladině 4,22 PLN/EUR. Maďarský forint vůči euru rovněž získal a zamířil pod hladinu 299 HUF/EUR.
- Na hlavním měnovém páru se během dne dařilo společné evropské měně. Růst indikátoru ekonomické důvěry v eurozóně a naopak horší než očekávaný výsledek spotřebitelské důvěry v USA zapříčinil, že euro v odpoledních hodinách testovalo maxima z 19. září na hladině 1,366 USD/EUR. V závěru dne však euro část zisků odevzdalo a aktuálně do nového týdne vstupuje na slabších úrovních pod hladinou 1,35. Důvodem je oddálení navýšení dluhového stropu v USA, který republikánská strana podmiňuje odkladem zdravotnické reformy. Svoji roli sehrála i dnes ráno zveřejněná horší data z německého maloobchodu.
Dnešní očekávaná data a události
- Eurozóna: Index spotřebitelských cen (září)
- Polsko: Běžný účet platební bilance (2. čtvrtletí)
- USA: Indexy výrobní aktivity z oblasti Chicaga a Dallasu (září)