ČR: Česká národní banka (ČNB) podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny. ČNB oznámila, že intervenční režim bude platit minimálně do druhého čtvrtletí roku 2017, a že jeho ukončení nadále vidí jako pravděpodobné v polovině roku 2017. Guvernér ČNB J. Rusnok uvedl, že banka po opuštění kurzového závazku zabrání prudkým výkyvům v kurzu koruny, a že případné posílení koruny po opuštění závazku bude tlumeno mj. zajištěním a uzavíráním korunových pozic.
Německo:Míra nezaměstnanosti v září na úrovni: 6,1 %. Index spotřebitelských cen v září +0,1 % m/m a +0,7 % r/r.
Eurozóna:Ekonomický sentiment v září vzrostl ze 103,5 b. na 104,9 b. Spotřebitelská důvěra se v září zvýšila ze -8,5 b. na -8,2 b.
USA: Rozjednané prodeje domů v srpnu -2,4 % m/m. Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu: 254 tisíc. Hrubý domácí produkt ve 2. kvartále + 1,4 % k/k.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Jednání bankovní rady ČNB s korunou vůbec nezahýbalo a kurz se v průběhu dne nadále držel v těsné blízkosti intervenční hranice 27 CZK/EUR. ČNB oficiálně prodloužila trvání intervenčního režimu do druhého kvartálu roku 2017, nicméně nadále platí odhad, že „se slabou korunou“ budeme žít pravděpodobně do poloviny roku 2017, nebo déle.
USDCZK & PLNCZK: Koruna vůči americkému dolaru vykázala mírné výkyvy na obě strany. Obchodní seanci ukončila nepatrně silnější u hladiny 24,06 CZK/USD. Na páru se zlotým rovněž posílila a ukončila na úrovni 6,273 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny rozšířily ztráty ze středy. Forint oslabil do závěru odpoledne k 308,8 HUF/EUR. Zlotý se kolem 17. hodiny kotoval v blízkosti 4,31 PLN/EUR.
EURUSD: Americký dolar na hlavním měnovém páru nejdříve posiloval, během pozdního odpoledne pak většinu těchto zisků odevzdal zpět a evropskou seanci uzavřel na 1,123 USD/EUR. Během dne jsme nebyli svědky zajímavějšího dění, a to i především proto, že investoři americkým makrodatům nakonec nevěnovali tolik pozornosti. Přitom rozjednané prodeje domů se v srpnu oproti červencovému růstu přehouply do poklesu, revize růstu hrubého domácího produktu dopadla nepatrně lépe, než předchozí odhady, a nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti nadále zůstávají nízké.
Očekávaná data a události
ČR: Hrubý domácí produkt (2. kvartál)
Maďarsko: Index cen výrobců (srpen), Obchodní bilance (červenec)