Akcenta top

Ranní zprávy 31.08.2020

Ranní zprávy 31.08.2020
CZ2020_08_31

Klíčové události

  • Eurozóna: Indikátor ekonomického sentimentu v srpnu roste na 87,7 b. (tržní odhad 85,0 b.). Spotřebitelská důvěra v srpnu potvrzena na -14,7 b.
  • Německo: Spotřebitelská důvěra podle agentury GfK v září klesá na -1,8 b. (tržní odhad +1,2 b.).
  • USA: Jádrový deflátor výdajů na osobní spotřebu PCE v červenci vzrostl o 0,3 % m/m a o 1,3 % r/r. Spotřebitelská důvěra dle Michiganské univerzity v srpnu dle finálních dat roste na 74,1 b. (původní odhad 72,8 b.).

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruně se na konci týdne vůči euru dařilo. Zatímco ještě v ranních hodinách se obchodovalo v blízkosti hladiny 26,25 CZK/EUR, v průběhu dne si česká měna postupně připisovala zisky a v závěru odpoledne zamířila až pod hladinu 26,15 CZK/EUR. Dokázala tak umazat téměř všechny ztráty, které si připsala v průběhu minulého týdne.
  • USDCZK & PLNCZK: Podobný vývoj bylo možné sledovat také na měnovém páru s americkým dolarem. V ranních hodinách se v pátek obchodovalo v okolí hladiny 22,10 CZK/USD, postupně však koruna posilovala a ke konci odpoledne zamířila až pod hladinu 22,0 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým probíhalo obchodování převážně v rozmezí 5,95 – 5,96 CZK/PLN.
  • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se v pátek dařilo i maďarskému forintu, který umazal čtvrteční ztráty, kdy zamířil až na svá dvouměsíční minima. Na konci pátečního odpoledne se obchodovalo těsně pod hladinou 354 HUF/EUR. Na konci týdne se dařilo také polskému zlotému, který na měnovém páru s eurem posílil k hladině 4,39 PLN/EUR.
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v pátek dařilo zejména euru, obchodování probíhalo převážně v rozmezí 1,189 – 1,191 USD/EUR. Pozitivní zprávy v pátek přinesly výsledky ekonomické nálady za srpen v rámci celé eurozóny. Ta již počtvrté za sebou vzrostla, a to na 87,7 b. Vzdálila se tak jedenáctiletým minimům, na která klesla v dubnu letošního roku. I přes toto zlepšení je však stále vzdálena hodnotám dosahovaným před vypuknutím koronavirové krize (hodnoty nad 100,0 b.). Nálada spotřebitelů v rámci eurozóny se stále drží v záporných číslech, v srpnu byla potvrzena na -14,7 b., v porovnání s posledními dvěma měsíci se tak příliš nezměnila (v červnu -14,7 b., v červenci -15,0 b.). Podobná je situace také v Německu, kde se nálada spotřebitelů dle průzkumu institutu GfK dokonce mírně zhoršila.

Očekávaná data a události

  • Německo: Index spotřebitelských cen – předběžný odhad (srpen)
  • Polsko: Hrubý domácí produkt – finální data (2. čtvrtletí)
  • USA: Index výrobní aktivity z okolí Dallasu (srpen)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností