Akcenta top

Ranní zprávy 31.08.2022

Ranní zprávy 31.08.2022
CZ2022_08_31

Klíčové události

 • ČR: Hrubý domácí produkt ve 2. čtvrtletí vzrostl o 0,5 % k/k a o 3,7 % r/r.
 • Eurozóna: Důvěra v ekonomiku v srpnu klesá na 97,6 b. Spotřebitelská důvěra roste na -24,9 b.
 • Německo: Spotřebitelské ceny v srpnu dle předběžného odhadu vzrostly o 0,3 % m/m a o 7,9 % r/r.
 • Maďarsko: Tamní centrální banka (MNB) navýšila základní úrokovou sazbu na 11,75 %.
 • USA: Index cen nemovitostí v červnu vzrostl o 0,1 % m/m a o 16,2 % r/r. Spotřebitelská důvěra CB v srpnu roste na 103,2 b.

Vývoj na devizovém trhu

 • EURCZK: České koruně se včera na měnovém páru s eurem dařilo, na konci odpoledne se obchodovalo mírně pod hladinou 24,55 CZK/EUR. Příjemně překvapil zpřesněný odhad vývoje tuzemské ekonomiky ve 2. čtvrtletí. Dle aktuálních dat HDP nakonec rostl rychleji, než se očekávalo. Obratem je však třeba dodat, že se HDP ve stálých cenách ještě nedokázal vrátit na úrovně před začátkem pandemie, tj. z posledního čtvrtletí roku 2019. Co stálo za mezičtvrtletním růstem domácí ekonomiky o 0,5 %? Především zásoby a investice vyjádřené jako tvorba hrubého fixního kapitálu. Spotřeba domácností sice poklesla o 0,1 %, jde však o nižší pokles, než jsme očekávali a útlum spotřeby tak nakonec nebyl ve 2. čtvrtletí tak výrazný. K poklesu došlo především u výdajů za nákup předmětů dlouhodobé spotřeby, což lze vnímat jako signál toho, že domácnosti začínají s ohledem na vysokou inflaci více šetřit. Výhled na druhou polovinu roku pak co se týče ekonomiky příliš optimismu nenabízí. Pravděpodobně se totiž dostane do technické recese. Vzhledem k poměrně silnému růstu HDP v 1. a ve 2. čtvrtletí lze však v souhrnu za celý rok očekávat růst HDP mírně přes 2 %.
 • USDCZK & PLNCZK: Koruně se dařilo také vůči americkému dolaru, udržela si tak zisky z úvodu týdne. Již v ranních hodinách posílila pod úroveň 24,50 CZK/USD. V průběhu dne sice velkou část zisků odevzdala, později odpoledne však opět mířila pod tuto hladinu. Na měnovém páru s polským zlotým česká měna stejně jako v pondělí zakončila na hranici 5,20 CZK/PLN.
 • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se podařilo posílit maďarskému forintu. V průběhu celého dne převážně posiloval, zakončil pak na úrovni 405 HUF/EUR. Maďarská centrální banka (MNB) včera dle očekávání navýšila hlavní úrokovou sazbu o 100 bazických bodů na 11,75 %. Mírně vůči euru posílil také polský zlotý, v závěru odpoledne se obchodovalo na hladině 4,72 PLN/EUR.
 • EURUSD: Na hlavním měnovém páru se dařilo dolaru, společná evropská měna opět zakončila pod paritou. Příjemně překvapila srpnová data důvěry amerických spotřebitelů, která vzrostla více, než se čekalo (po třech po sobě jdoucích měsíčních poklesech). Zlepšilo se jak hodnocení současné situace, tak očekávání.

Očekávaná data a události

 • Eurozóna: Index spotřebitelských cen – předběžný odhad (srpen)
 • Německo: Míra nezaměstnanosti (srpen), Index cen dovozu (červenec)
 • Polsko: Index spotřebitelských cen – předběžný odhad (srpen), Hrubý domácí produkt – finální údaj (2. čtvrtletí)
 • USA: Tvorba pracovních míst v soukromém sektoru ADP (srpen)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností