Akcenta top

Ranní zprávy 31.1.2018

Ranní zprávy 31.1.2018
CZ2018-01-31 

Klíčové události

 • Polsko: Hrubý domácí produkt rostl v roce 2017 o 4,6 % r/r. 
 • Německo: Index spotřebitelských cen v lednu -0,7 % m/m a +1,6 % r/r. 
 • Eurozóna: Hrubý domácí produkt ve 4. kvartále +0,6 % k/k a +2,7 % r/r. Spotřebitelská důvěra v lednu vzrostla z 0,5 b. na 1,3 b. Ekonomický sentiment v lednu poklesl ze 116 b. na 114,7 b. Představitel ECB Klaas Knot uvedl, že program kvantitativní uvolňování musí skončit co nejdříve, a že je rozumné ukončit ho po září. Cenová stabilita podle jeho slov není v ohrožení a normalizace měnové politiky je ospravedlnitelná. 
 • USA: Conference Board – spotřebitelská důvěra v lednu vzrostla ze 122,1 b. na 125,4 b.

Vývoj na devizovém trhu

 • EURCZK: Koruna se včera vůči euru obchodovala v úzkém pásmu 25,30 – 25,35 CZK/EUR. Ani dnes neočekáváme, že by na koruně došlo k výraznějším pohybům, což by znamenalo, že vývoj domácí měny v druhé polovině měsíce byl dosti nudný, a to i navzdory faktu, že současné hodnoty koruny představují post-intervenční maxima, ba dokonce i nejsilnější hodnoty od konce roku 2012. 
 • USDCZK & PLNCZK: Koruna na páru s americkým dolarem během dne posilovala k hladině 20,35 CZK/USD, do konce obchodní seance však část zisků ukrojila a uzavřela na 20,40 CZK/USD. Vůči zlotému rovněž nasbírala nové zisky a podařilo se jí je udržet do pozdního odpoledne, kdy se kotovala kolem 6,09 CZK/PLN. 
 • EURHUF & EURPLN: Forint rozšířil ztráty z pondělí a v závěru odpoledne se pohyboval na 310,8 HUF/EUR. Zlotý také slábl a v pozdních odpoledních hodinách se obchodoval u 4,160 PLN/EUR. 
 • EURUSD: Euro na hlavním měnovém páru posilovalo k 1,245 USD/EUR, poté tyto zisky korigovalo a evropskou seanci zakončilo na 1,240 USD/EUR. Co se týče nových makrodat, tak ekonomika eurozóny rostla ve 4. kvartále nad očekávání rychle, nicméně tento výsledek pravděpodobně nebyl hlavním hybatelem dění na trhu. Tím byla nejspíše vyčkávání na dnešní zasedání americké centrální banky (Fedu), které sice pravděpodobně nepřinese žádnou změnu, ale ani nepodlomí silná očekávání o zvýšení sazeb o 25 bazických bodů na březnovém jednání. Dnešní zasedání bude poslední v čele s guvernérkou Janet Yellen, kterou od příště nahradí Jerome Powell.

Očekávaná data a události

 • Německo: Maloobchodní tržby (prosinec), Míra nezaměstnanosti (prosinec)
 • Eurozóna: Míra nezaměstnanosti (prosinec), Předběžný odhad HICP (leden)
 • USA: Zasedání Fedu a tisková konference, Změna zaměstnanosti podle ADP (leden), Index nákladů na zaměstnance (4. kvartál), Rozjednané prodeje domů (prosinec), Chicagský PMI index (leden)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností