Klíčové události
- Eurozóna: Index ekonomické důvěry v říjnu vzrostl na 97,8 bodu ze zářijových 96,9 bodu.
- Německo: Počet nezaměstnaných v říjnu vzrostl o 2 tis. a míra nezaměstnanosti stagnovala na 6,9 %.
- USA: Američtí centrální bankéři na závěr dvoudenního zasedání ponechali výkup aktiv (státní dluhopisy a hypotéky) v nezměněném objemu 85 mld. dolarů. V říjnu bylo v soukromém sektoru vytvořeno 130 tis. nových pracovních míst. Spotřebitelské ceny v září vzrostly o 1,2 % r/r ve srovnání se srpnovými 1,5 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
- Domácí ekonomický kalendář byl včera prázdný a k měnové politice se nevyjádřil ani žádný z členů bankovní rady České národní banky (ČNB). To se odrazilo i na obchodování s korunou. Na měnovém páru s eurem koruna během dne mírně posílila a v závěru odpoledne se kurz nacházel v blízkosti hladiny 25,70 CZK/EUR. I nadále platí, že by se koruna před nadcházejícím zasedáním ČNB v příštím týdnu neměla výrazněji pohybovat a obchodovat by se mělo především v pásmu 25,70 – 25,80 CZK/EUR.
- Vůči americkému dolaru koruna během dne mírně posilovala, avšak večer středoevropského času v souvislosti s výsledkem zasedání Fedu skokově oslabila o cca 10 haléřů. V dnešních ranních hodinách se aktuálně obchoduje nad úrovní 18,75 CZK/USD. Vůči polskému zlotému koruna během dne spíše ztrácela, ale v závěru dne své ztráty dokázala smazat a vrátit se na úroveň 6,155 CZK/PLN z denních minim na 6,175 CZK/PLN.
- Ze zbylých středoevropských měn polský zlotý vůči euru v odpoledních hodinách posílil pod hladinu 4,18 PLN/EUR. Maďarský forint se k euru pohyboval v blízkosti úrovně 294 HUF/EUR.
- Na hlavním měnovém páru sice euro během dne k dolaru mírně posilovalo, avšak výsledek zasedání amerických centrálních bankéřů se promítl do skokového posílení dolaru. Členové Fedu ponechali výkup aktiv (QE III) v nezměněné podobě 85 mld. dolarů měsíčně. Důvodů pro pokračování QE III je hned několik – politická nejistota z první poloviny října a mírně horší data z americké ekonomiky v posledních týdnech.
Dnešní očekávaná data a události
- ČR: Peněžní nabídka M2 (září)
- Eurozóna: Index spotřebitelských cen, Míra nezaměstnanosti (říjen)
- USA: Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti, Index nákupních manažerů z oblasti Chicaga (říjen)