Klíčové události
• Eurozóna: Spotřebitelská důvěra v říjnu mírně vzrostla na -11,1 bodu ze zářijových -11,4 bodu.
• Německo: Míra nezaměstnanosti v říjnu stagnovala na 6,7 %. Spotřebitelské ceny v říjnu podle předběžného odhadu poklesly o 0,3 % m/m a vzrostly o 0,8 % r/r.
• USA: Hrubý domácí produkt ve 3. čtvrtletí vzrostl o 3,5 % (anualizovaně). Žádosti o podporu v nezaměstnanosti se v předchozím týdnu mírně zvýšily na 287 tis.
Vývoj na devizovém trhu
• CZK/EUR: Na měnovém páru koruny s eurem v posledních dnech vykrystalizoval krátkodobý postranní trend v rozpětí 27,70 – 27,80 CZK/EUR. A v tomto pásmu se až na výjimky obchodovalo i během čtvrtku. Nejsilnější byla koruna lehce po 12 hodině, kdy se kurz kotoval pod úrovní 27,70. Během odpoledních hodin se však obchodování přesunulo zpět nad zmíněných 27,70. Domácí ekonomický kalendář neposkytl žádná nová data a ani dnešek nenabídne z domácí ekonomiky žádné zprávy, které by mohly s kurzem koruny výrazněji pohnout. Na ekonomické statistiky a události bude bohatý až začátek listopadu. Dnes očekáváme převažující obchodování nad hladinou 27,70, alternativně nelze vyloučit posun koruny na slabší úrovně.
• CZK/USD & CZK/PLN: Na nová minima se v úvodu čtvrtečního obchodování posunula koruna na měnovém páru s americkým dolarem. Krátce se dolar prodával za více jak 22,10 CZK/USD. Nová korunová minima lze vysvětlit výsledkem středečního zasedání americké centrální banky (Fed). Pod prodejním tlakem by měla koruna zůstat i během dnešního dne. Vůči polskému zlotému koruna v souhrnu za celý čtvrtek oslabila a v závěru odpoledne se již obchodovalo v těsné blízkosti hladiny 6,60 CZK/PLN. O dalším vývoji na tomto měnovém páru může hodně napovědět zasedání polské centrální banky (NBP) v příštím týdnu.
• HUF/EUR & PLN/EUR: Ze zbylých středoevropských měn polský zlotý k euru v závěru odpoledne posílil pod hladinu 4,21 PLN/EUR a maďarský forint k úrovni 308 HUF/EUR.
• USD/EUR: Společná evropská měna se až do odpoledních dat z USA as z Německa nacházela pod hladinou 1,26 USD/EUR. Na nejslabší úrovně od začátku října se dostala po výsledku zasedání americké centrální banky (Fed), kde došlo k definitivnímu ukončení programu QE III. V nadcházejícím roce se tak v USA otevírá prostor pro zvýšení úrokových sazeb, avšak s přesnějším termínem Fed zatím mlží. Během odpoledne euro navzdory pozitivním datům z USA mírně posílilo a v závěru odpoledne se kurz nacházel lehce nad hladinou 1,26 USD/EUR.
Očekávaná data a události
• ČR: Nabídka peněz M2 (září)
• Eurozóna: spotřebitelská inflace (říjen), Mira nezaměstnanosti (září)
• Německo: Maloobchodní tržby (září)
• USA: Výdaje na osobní spotřebu (září), index výrobní aktivity z okolí Chicaga (říjen), index spotřebitelské důvěry podle Michiganské univerzity (říjen)