Slovensko:Index cen výrobců v září -3,2 % r/r. Index spotřebitelské důvěry v říjnu vzrostl z -5,2 b. na – 4,7 b., a dostal se tak na nejsilnější hodnotu od února 2008.
Maďarsko:Index cen výrobců v září -2,6 % r/r.
Eurozóna: Ekonomický sentiment v říjnu vzrostl ze 104,9 b. na 106,3 b. Spotřebitelská důvěra se v říjnu zvýšila z -8,2 b. na -8,0 b.
USA:Hrubý domácí produkt ve 3. kvartále +2,9 % k/k. Jádrový PCE ve 3. kvartále +1,7 % r/r. Index nákladů na zaměstnance ve 3. kvartále +0,5 % k/k.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny k euru na konci týdne, tedy během státního svátku, nepřineslo nic zajímavého. Opět se kurz pohyboval jen v těsné blízkosti intervenční hranice 27 CZK/EUR a pro dohlednou dobu je poměrně pravděpodobné, že se u koruny nedočkáme žádných významnějších pohybů. Co se týče ekonomického kalendáře, tak v pátek nenabídl žádné novinky, a ani dnes se nedočkáme nových čísel. V tomto týdnu bude klíčovou událostí čtvrteční zasedání České národní banky (ČNB).
USDCZK & PLNCZK: Koruna vůči americkému dolaru v reakci na večerní dění na hlavních trzích posílila k hladině 24,58 CZK/USD. Vývoj domácí měny k zlotému byl v průběhu dne relativně rozkolísaný. Kurz se na konci obchodní seance kotoval u úrovně 6,236 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: U zbylých středoevropských měn jsme nebyli svědky zásadnějších pohybů. Forint se v pozdních odpoledních hodinách pohyboval na 309,4 HUF/EUR. Zlotý se kolem 17. hodiny obchodoval v blízkosti 4,334 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se během evropské seance neodehrálo nic moc zásadního. Výsledek mezikvartálního růstu americké ekonomiky, který předčil odhady o 0,4 %, se překvapivě do vývoje eurodolaru výrazněji nepromítl. V pátečních večerních hodinách pak byla zveřejněna zpráva, že kauza kolem hacknuté emailové schránky prezidentské kandidátky Hillary Clintonové bude znovu otevřena. Tato zpráva vedla k poklesu očekávání, že by americká centrální banka (Fed) mohla přistoupit ke zvýšení úrokových sazeb již na prosincovém zasedání. Americký dolar na tuto skutečnost zareagoval prudkým oslabením a ztrácel až k hranici 1,099 USD/EUR.
Očekávaná data a události
Německo: Maloobchodní tržby (září)
Eurozóna: Hrubý domácí produkt (3. kvartál), Předběžný odhad HICP (říjen)
USA: Osobní příjem (září), Osobní výdaje (září), Jádrový index výdajů na osobní spotřebu (září), Chicagský PMI index (říjen)