Akcenta top

Ranní zprávy 31.7.2017

Ranní zprávy 31.7.2017
CZ2017-07-31 

Klíčové události

 • Německo: Index spotřebitelských cen v červenci +0,2 % m/m a +1,7 % r/r. 
 • Eurozóna: Spotřebitelská důvěra v červenci poklesla z -1,3 b. na -1,7 b. Ekonomický sentiment v červenci vzrostl ze 111,1 b. na 111,2 b. 
 • USA: Index nákladů na zaměstnanosti ve 2. kvartále +0,5 % k/k. Hrubý domácí produkt ve 2. kvartále +1 % k/k a +2,6 % r/r. Spotřebitelská důvěra podle Univerzity v Michigan v červenci vzrostla z 93,1 b. na 93,4 b.

Vývoj na devizovém trhu

 • EURCZK: Koruna se v závěru týdne vůči euru pohybovala v rozmezí jen několika málo haléřů, a to na hodnotách těsně nad hranicí 26 CZK/EUR. Dnes bude na programu v rámci ekonomického kalendáře červnová nezaměstnanost, která by s korunou podle všeho neměla výrazněji zahýbat. Nadcházející zasedání bankovní rady ČNB (čtvrtek 3. srpna) bude bezpochyby nesmírně zajímavé. Ve hře je totiž po hodně dlouhé době zvýšení úrokových sazeb. Ty se naposledy zvyšovaly v únoru 2008, tedy před více jak devíti lety. Členové bankovní rady budou mít navíc k dispozici novou makroekonomickou prognózu a je důležité zmínit, že většinu klíčových rozhodnutí centrální bankéři v minulosti uskutečnili právě na jejím základě. A v neposlední řadě specifikem srpnového zasedání bude i absence viceguvernéra M. Hampla, která se může při rovnosti hlasů při hlasování o sazbách ukázat jako klíčová. Zatímco před červnovým zasedáním ČNB se k měnové politice vyjádřila většina členů bankovní rady, tak před srpnovým zasedáním panuje ticho. Výjimkou bylo vyjádření viceguvernéra V. Tomšíka, na jehož základě lze s velkou pravděpodobností říci, že on pro zvýšení sazeb hlasovat nebude. Jako druhou holubici v bankovní radě vnímáme viceguvernéra M. Hampla, který však bude na srpnovém zasedání chybět. Pro zvýšení sazeb tak výsledně postačí, když pro zvednou ruku tři centrální bankéři, přičemž jedna ruka bude patřit guvernérovi J. Rusnokovi. Odhadovat, zda na srpnovém zasedání bankovní rada odhlasuje zvýšení úrokových sazeb je tak opravdu velká loterie. Spíše se v tuto chvíli ale přikláníme k názoru, že ČNB v srpnu sazby ještě nezvýší a s rozhodnutím posečká do září, kdy již mohou být známy detaily ústupu Evropské centrální banky z kvantitativního uvolňování.
 • USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem koruna posílila a posunula se k hladině 22,15 CZK/USD. Na páru se zlotým se většina obchodů v průběhu dne uskutečnila v blízkosti hranice 6,12 CZK/PLN. 
 • EURHUF & EURPLN: Polský zlotý nejdříve ztrácel k hladině 4,262 PLN/EUR, odpoledne se ale vrátil k 4,249 PLN/EUR. Forint znovu zamířil pod hranici 305 HUF/EUR a obchodní seance uzavřel na 304,4 HUF/EUR. 
 • EURUSD: Euro na konci týdne sílilo a v závěru evropské seance se obchodovalo za 1,175 USD/EUR. Růst americké ekonomiky ve 2. kvartále podle očekávání zrychlil, statistika ale dolaru nakonec příliš nepomohla.

Očekávaná data a události

 • ČR: Míra nezaměstnanosti (červen)
 • Německo: Maloobchodní tržby (červen), Míra nezaměstnanosti (červenec)
 • Eurozóna: Míra nezaměstnanosti (červen), Předběžný odhad HICP (červenec)
 • USA: Rozjednané prodeje domů (červen), Index PMI – Chicago (červenec)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností