ČR:Míra zadlužení sektoru vládních institucí ve 2. čtvrtletí poklesla na 1 828,8 mld. korun, tj. na 35,3 % HDP.
Eurozóna:Kompozitní index PMI v září po zpřesnění poklesl na 54,1 bodu. Maloobchodní tržby v srpnu poklesly o 0,2 % m/m a vzrostly o 1,8 % r/r.
Polsko: Centrální banka ponechala hlavní úrokovou sazbu beze změny na úrovni 1,50 %.
USA: V září bylo vytvořeno 230 tis. nových pracovních míst v soukromém sektoru. Index ISM v sektoru služeb v září vzrostl na 61,6 ze srpnových 58,5 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru ve středu dokázala posílit a během odpoledne zamířila k úrovni 25,70 CZK/EUR. Český statistický úřad včera publikoval statistiku o vývoji vládního deficitu a dluhu ve 2. čtvrtletí a zároveň zpřesnil to, jak hospodařila vláda (přesně sektor vládních institucí) v loňském roce. Vláda v první polovině letošního roku hospodařila s přebytkem, a to ve výši 41,7 mld. korun, což se projevilo v dalším snížení vládního dluhu v relaci k HDP již na 35,3 %. V souhrnu za loňský rok dosahoval dluh vlády v poměru k HDP 34,68 % a v nominálním vyjádření (1 749, 5 mld. korun) poklesl již třetím rokem v řadě.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se koruna ve středu pohybovala v širším okolí hladiny 22,30 CZK/USD a zisky si připsala na měnovém páru s polským zlotým, kde se obchodování odpoledne přesunulo pod hladinu 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint vůči euru ve středu mírně posílil a vydal se hlouběji pod hladinu 323 HUF/EUR. Polský zlotý se pohyboval především v rozmezí 4,29 – 4,30 PLN/EUR, když včerejší zasedání Polské centrální banky nepřineslo žádnou změnu ve výhledu na měnovou politiku. Sazby se budou zvyšovat nejdříve ve druhé polovině příštího roku.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru ve středu pokračoval vývoj z předchozích dnů. Euro se nacházelo pod prodejním tlakem a během odpoledne se postupně přibližovalo hladině 1,152 USD/EUR. Středa přinesla silná čísla (ADP report a index ISM) z USA, která potvrdila rychlý růst americké ekonomiky ve 3. čtvrtletí.
Očekávaná data a události
Německo: Index PMI ve stavebnictví (září)
USA: Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (do 29/9), Průmyslové zakázky (srpen), Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (srpen) – finální