Eurozóna:Kompozitní index PMI v září po zpřesnění poklesl na 50,1 bodu. Maloobchodní tržby v srpnu vzrostly o 0,3 % m/m a 2,1 % r/r. Ceny průmyslových výrobců v srpnu poklesly o 0,5 % m/m a 0,8 % r/r.
Polsko: Evropský soudní dvůr podle předpokladu rozhodl, že polské soudy mohou zrušit některé cizoměnové hypotéční úvěry (primárně ve švýcarských francích).
USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 28. září vzrostly na 219 tis. Index aktivity ISM v sektoru služeb v září poklesl na 52,6 ze srpnových 56,4 bodu. Nové průmyslové zakázky v srpnu poklesly o 0,1 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruně se včera vůči euru dařilo a za absence domácích makroekonomických statistik posílila ke konci čtvrtečního odpoledne až těsně nad hladinu 25,70 CZK/EUR.
USDCZK & PLNCZK: Koruna ve čtvrtek posilovala i vůči dolaru a ke konci odpoledne se nacházela v blízkosti hladiny 23,40 CZK/USD (dvoutýdenní maximum české měny). Mírné ztráty si koruna naopak přispala na měnovém páru s polským zlotým a obchodování se přesunulo až k úrovni 5,94 CZK/PLN.
• EURHUF & EURPLN: Ve čtvrtek se kromě koruny dařilo i zbylým středoevropským měnám. Maďarský forint vůči euru posílil a obchodování probíhalo především pod hladinou 333 HUF/EUR. Polský zlotý si připsal vůči euru výraznější zisky a v závěru odpoledne se nacházel na úrovni 4,33 PLN/EUR. Kurz zlotého byl ve čtvrtek dopoledne ovlivněn dlouho očekávaným rozhodnutím Evropského soudního dvoru ohledně cizoměnových hypoték. Polské banky tak budou výhledově nést náklady spojené se zrušením některých hypoték v cizí měně, což se týká především úvěrů ve švýcarských francích. Ty byly mezi polskými domácnostmi populární vzhledem k výrazně nižším úrokovým sazbám oproti hypotékám ve zlotých. Posílení franku však většině domácností hypotéku řádně prodražilo.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro ve čtvrtek odpoledne posílilo po slabších statistikách z USA (index ISM v sektoru služeb zamířil na tříleté minimum) a přiblížilo se zespodu hladině 1,10 USD/EUR. Ještě dopoledne byla zveřejněna horší čísla z eurozóny. To, že ekonomika eurozóny zpomaluje není žádná novinka. Zpřesněný kompozitní index PMI v září však ukázal, že zpomalení je ještě výraznější, než se čekalo, když poklesl na 50,1 bodu, tj. těsně nad neutrální 50. PMI signalizuje hospodářský růst eurozóny ve 3. čtvrtletí jen o 0,1 % k/k a pravděpodobnost technické recese pro nadcházející čtvrtletí se zvyšuje. Tahounem, v negativním slova smyslu, je Německo.
Očekávaná data a události
Německo: Index PMI ve stavebním sektoru (září)
USA: Tvorba nových pracovních míst mimo zemědělský sektor NFP (září), Míra nezaměstnanosti (září), Obchodní bilance (srpen), Projev J. Powella (Fed)