Klíčové události
- ČR: Index nákupních manažerů v průmyslu (PMI)v říjnu vzrostl na 54,5 bodu ze zářijových 53,4 bodu. Schodek státního rozpočtu činil na konci října 47,71 mld. korun. Za stejné období loňského roku činil schodek 51,31 mld. korun.
- Španělsko: Agentura Fitch revidovala výhled španělského ratingu na stabilní z negativního.
- USA: Index aktivity ve zpracovatelském průmyslu (ISM) v říjnu vzrostl na 56,4 bodu. Další z předstihových indikátorů, index PMI byl v říjnu revidován na 51,8 bodu z původních 51,1 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
- Koruna v pátek vůči euru dále ztrácela a týden zakončila několik haléřů nad hladinou 25,80 CZK/EUR. Koruna v pátek oslabovala navzdory příznivým datům z domácí ekonomiky (růst indexu PMI). Na druhé straně českou měnu oslabil vývoj ve středoevropském regionu – ztrácely zlotý i forint a proti koruně hovoří i spekulace o kurzových intervencích v souvislosti se zasedáním bankovní rady České národní banky v tomto týdnu (7.11.). Za celý minulý týden koruna vůči euru mírně oslabila, když se v pátek obchodovalo na více jak měsíčních minimech. Tento týden bude bohatý na domácí ekonomická data včetně statistik o maloobchodních tržbách a průmyslové produkci. Největší pozornost však bude upřena čtvrteční zasedání českých centrálních bankéřů a jejich hlasování o kurzových intervencích.
- Na měnovém páru s americkým dolarem koruna v pátek dále ztrácela. Obchodování se postupně přesunulo až několik haléřů pod hladinu 19,20 CZK/USD, tj. více jak měsíční korunová minima. Hlavním důvodem korunových ztrát byl výprodej eura na měnovém páru s americkým dolarem. Za celý minulý týden si koruna k dolaru připsala výrazné ztráty přesahující 50 haléřů. Vůči polskému zlotému koruna v pátek mírně posílila a vrátila se k úrovni 6,16 CZK/PLN.
- Zbylé středoevropské měny vůči euru rovněž ztrácely. Kurz polského zlotého se kolem 17 hodiny kotoval nad hladinou 4,19 PLN/EUR. Maďarský forint byl nejslabší měnou regionu a v závěru dne se k euru pohyboval již nad hladinou 297 HUF/EUR.
- Na hlavním měnovém páru euro vůči dolaru dále oslabovalo. Ztráty eura byly navíc umocněny lepšími ekonomickými daty z USA (index ISM) a odpoledne se již obchodovalo pod hladinou 1,35 USD/EUR. Výrazné ztráty eura k dolaru v minulém týdnu přitom odstartoval výrazný pokles inflace v eurozóně a s ním zvýšená pravděpodobnost dalšího uvolnění měnové politiky Evropskou centrální bankou.
Dnešní očekávaná data a události
- Eurozóna: Index nákupních manažerů v průmyslu (říjen)
- Německo: Index nákupních manažerů v průmyslu (říjen)
- USA: Podnikové zakázky (září), Index aktivity v okolí New Yorku (říjen)