Akcenta top

Ranní zprávy 4.11.2014

Ranní zprávy 4.11.2014

Klíčové události


• ČR: Index nákupních manažerů v průmyslu PMI v říjnu poklesl na 54,4 bodu ze zářijových 55,6 bodu. Obecná míra nezaměstnanosti ve 3. čtvrtletí letošního roku poklesla v meziročním srovnání o 1,1 p.b. na 6,0 %.
• Eurozóna: Index nákupních manažerů v průmyslu PMI v říjnu poklesl na 50,6 bodu z původního odhadu 50,7 bodu.
• Polsko: Index nákupních manažerů v průmyslu PMI v říjnu vzrostl na 51,2 bodu ze zářijových 49,5 bodu.
• USA: Index výrobní aktivity ISM v říjnu vzrostl na 59 bodů ze zářijových 56,6 bodu.


Vývoj na devizovém trhu 


• CZK/EUR: Koruna se na začátku nového týdne vůči euru pohybovala především v blízkosti hladiny 27,80 CZK/EUR a to převážně na její spodní straně. Zveřejněný index PMI za říjen potvrdil solidní podnikatelskou aktivitu v průmyslu a to navzdory nižšímu tempu růstu nových zakázek. Čísla Českého statistického úřadu o situaci na pracovním trhu ve 3. čtvrtletí letošního roku ukázala na růst zaměstnanosti, což koresponduje s poklesem podílu nezaměstnaných osob, které měsíčně pravidelně zveřejňuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. I další dny tohoto týdne budou bohaté na ekonomická data. Klíčovou událostí je však z pohledu koruny čtvrteční zasedání bankovní rady České národní banky. Do čtvrtku by se koruna měla pohybovat na podobných úrovních jako v pondělí, tj. kolem úrovně 27,80.
• CZK/USD & CZK/PLN: Na více jak 5,5letých minimech se pohybovala koruna na měnovém páru s americkým dolarem. Převážná většina obchodů se uskutečnila nad hladinou 22,20 CZK/USD. Vůči polskému zlotému koruna v pondělí víceméně stagnovala a převážná část obchodů na mezibankovním trhu se uskutečnila v rozmezí 6,57 – 6,60 CZK/PLN. Dnes začíná dvoudenní zasedání polské centrální banky (NBP).
• HUF/EUR & PLN/EUR: Ze zbylých středoevropských měn se polský zlotý k euru na úvod nového týdne pohyboval v rozmezí 4,215 – 4,225 PLN/EUR. Maďarský forint k euru oslabil až na odpoledních 309 HUF/EUR.
• USD/EUR: Na hlavním měnovém páru se drtivá většina obchodů uskutečnila v blízkosti hladiny 1,25 USD/EUR. Na úvod nového týdne však euro v noci z neděle na pondělí nacházelo až na hladině 1,244 USD/EUR (nejslabší eurové hodnoty od předloňského srpna). Mírné zhoršení indexu PMI v eurozóně ani lepší než očekávaný výsledek výrobní aktivity (index ISM) v USA včera do kurzu výrazněji nepromluvily. V eurozóně je v tomto týdnu nejvíce očekávanou událostí čtvrteční zasedání Evropské centrální banky (ECB) a v USA páteční data z pracovního trhu.


Očekávaná data a události


• Eurozóna: Ekonomická prognóza Evropské komise
• USA: Obchodní bilance (září), Průmyslové objednávky (září)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
46.000
klientů
20
více než
let zkušeností