ČR: Česká národní banka (ČNB) ponechala úrokové sazby beze změny. Guvernér ČNB J. Rusnok uvedl, že bankovní rada o záporných sazbách nehlasovala. Do budoucna je ale nevylučuje jako pomocný nástroj na tlumení dopadů ukončení kurzového závazku. ČNB zlepšila odhad vývoje české ekonomiky v letošním roce na 2,8 % z původních 2,4 %. Naopak výhled růstu HDP pro příští rok zhoršila na 2,9 % z původních 3 %.
Eurozóna: Míra nezaměstnanosti v září na úrovni 10 %.
USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu: 265 tisíc. Jednotková cena práce ve 3. kvartále +0,3 % k/k. Index PMI ve službách v říjnu vzrostl z 52,3 b. na 54,8 b. Změna produktivity v nezemědělských sektorech – NFP ve 3. kvartále +3,1 % k/k. Index ISM v sektoru služeb v říjnu poklesl z 57,1 b. na 54,8 b. Průmyslové objednávky v září +0,3 % m/m. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v září -0,3 % m/m.
Velká Británie: Britský Vrchní soud rozhodl, že Britská vláda nemůže bez souhlasu parlamentu aktivovat článek 50. Tamní vláda se proti tomuto verdiktu odvolá.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Na měnovém páru koruna s eurem včera pokračovalo bezvětří. Zasedání ČNB se do vývoje kurzu nijak nepromítlo. ČNB v podstatě nijak nepřekvapila. Jelikož ale sílí tlaky na posílení koruny a intervence centrální banky byly během září a října nejvyšší za tento rok, guvernér ČNB Jiří Rusnok ubezpečil, že banka je v případě potřeby připravena intervenovat neomezeně.
USDCZK & PLNCZK: Koruna vůči americkému dolaru nejdříve slábla k 24,42 CZK/USD, posléze se vrátila k hladině 24,34 CZK/USD. Obdobný byl i scénář na páru se zlotým. Kurz se v závěru odpoledne kotoval na 6,251 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Forint si připsal slušné zisky a kolem 17. hodiny se pohyboval na úrovni 306,9 HUF/EUR. Pohyby zlotého nebyly příliš výrazné. Uzavřel na hranici 4,326 PLN/EUR.
EURUSD: Americkému dolaru se v první polovině evropské seance podařilo posílit k 1,106 USD/EUR, v průběhu pozdního odpoledne ale většinu zisků umazal a přesunul se k hodnotám kolem 1,10 USD/EUR. Čísla z americké ekonomiky dopadla smíšeně, jejich celkové vyznění bylo však lehce negativní. Dnes budou na programu klíčová data z amerického trhu práce, která jsou stěžejní pro rozhodování centrální banky Fedu o tom, kdy zvýšit úrokové sazby.
Očekávaná data a události
Německo: Index PMI ve službách (říjen)
Eurozóna: Index PMI ve službách (říjen), Index cen výrobců – PPI (září)
USA: Obchodní bilance (září), Míra nezaměstnanosti (říjen), Změna zaměstnanosti v nezemědělských sektorech – NFP (říjen), Průměrná hodinová mzda (říjen), Projevy členů Fedu