Akcenta top

Ranní zprávy 4.2.2016

Ranní zprávy 4.2.2016

Klíčové události

 • ČR: Maloobchodní tržby v prosinci +6,7 % r/r. Česká národní banka (ČNB) ponechala úrokové sazby beze změny na úrovni 0,05%. Guvernér M. Singer uvedl, že bankovní rada včera zvažovala negativní úrokové sazby, a že další kroky banky budou záviset na vývoji na trhu. 
 • Eurozóna: EU snížila výhled inflace v eurozóně pro rok 2016 z 1 % na 0,5 %. 
 • USA: Nové žádosti o dávky v nezaměstnanosti uplynulý týden: 285 tisíc. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v prosinci -5 % m/m. Průmyslové objednávky v prosinci -2,9 % m/m. Změna produktivity v nezemědělských sektorech (NFP) ve 4. kvartále -3 % k/k.

Vývoj na devizovém trhu

 • EURCZK: Na páru koruna s eurem se nadále nic zajímavého neděje. Obchodování stále probíhá těsně nad hranicí 27 CZK/EUR a v dohledné době se nerýsuje žádná událost, která by měla potenciál tento scénář změnit. Včera se uskutečnilo zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB), která podle očekávání v měnové politice sice žádné důležité změny neučinila, nicméně rozhodla o prodloužení intervenčního režimu minimálně do první poloviny roku 2017.
 • USDCZK & PLNCZK: Vývoj koruny na páru s americkým dolarem se opět odehrával ve vleku toho, co se dělo na hlavních trzích. Dolar dále rozšířil středeční ztráty a během dne se dostal až k úrovni 24,03 CZK/USD. Na konci obchodní seance se kurz kotoval na 24,18 CZK/USD. Vůči zlotému se koruna hýbala jen mírně na obě strany. Uzavřela na hladině 6,124 CZK/PLN. 
 • EURHUF & EURPLN: Forint měl včera k euru tendenci posilovat a zamířil k hranici 309,4 HUF/EUR. Dostal se tak na nejsilnější hodnoty od začátku prosince. Kvůli korekci o část zisků přišel a ukončil na 309,9 HUF/EUR. Zlotý nezaznamenal výraznější výkyvy. Kolem 17. hodiny se kotoval na 4,412 PLN/EUR. 
 • EURUSD: Americký dolar na hlavním měnovém páru rozšířil ztráty ze středy. Eurodolar v průběhu odpoledne zamířil nad hranici 1,121 USD/EUR. Na konci evropské obchodní seance se pohyboval na úrovni 1,117 USD/EUR. Dolaru během dne nepomohla ani data ze Spojených států, jejichž výsledky zklamaly. Na trhu se stále promítal sentiment investorů, kteří jsou již nyní velmi skeptičtí k tomu, že by americká centrální banka (Fed) v nadcházejících měsících zvýšila úrokové sazby. Mimo jiné, do podobné situace se včera dostala i další klíčová centrální banka, a to BoE. Vzhledem k jejím obavám z globálních rizik je pravděpodobné, že BoE s utahováním měnové politiky také nebude příliš spěchat.

Očekávaná data a události

 • Maďarsko: Průmyslová produkce (prosinec)
 • Německo: Průmyslové objednávky (prosinec)
 • USA: Míra nezaměstnanosti (leden), Změna zaměstnanosti v soukromém sektoru (leden), Obchodní bilance (prosinec), Spotřebitelské úvěry (prosinec)

Klíčové události

 • ČR: Česká republika se ve světovém indexu ekonomické svobody umístila na dosud nejlepším 21. místě mezi 178 zeměmi. 
 • Polsko: Centrální banka NBP v únoru ponechala úrokové sazby beze změny na úrovni 1,5 %. 
 • Maďarsko: Maloobchodní tržby v prosinci +4,5 % r/r. 
 • Německo: Index PMI ve službách v lednu poklesl z 56 b. na 55 b.
 • Eurozóna: Index PMI ve službách se v lednu snížil z 54,2 b. na 53,6 b. Maloobchodní tržby v prosinci +0,3 % m/m a +1,4 % r/r. 
 • USA: Index MBA žádostí o hypotéku v uplynulém týdnu -2,6 % t/t. Zaměstnanost podle agentury ADP v lednu +205 tisíc. Index ISM v sektoru služeb v lednu poklesl z 55,3 b. na 53,5 b.

Vývoj na devizovém trhu

 • EURCZK: Obchodování koruny na páru s eurem se nadále odehrává v těsné blízkosti hranice 27 CZK/EUR. Dnes se uskuteční zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB). Od centrálních bankéřů se pravděpodobně žádné změny nedočkáme. Nadále platí kurzový závazek banky udržovat korunu vůči euru nad hranicí 27 CZK/EUR minimálně do konce roku 2016. Jelikož ale budoucí guvernér J. Rusnok často hovoří o možnosti prodloužit platnost intervenčního režimu dále do první poloviny roku 2017, nelze vyloučit, že na dnešním nebo některém z příštích jednání bankovní rada skutečně k prodloužení přistoupí. 
 • USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru koruna s americkým dolarem bylo včera velmi rušno. Kurz reagovat na dění na hlavních trzích, kde dolar prudce ztrácel. Koruně se tudíž podařilo si připsat nemalé zisky a na konci obchodní seance se kotovala na hladině 24,45 CZK/USD. Mírně si domácí měna polepšila i vůči zlotému. Kolem 17. hodiny se pohybovala na 6,122 CZK/PLN. 
 • EURHUF & EURPLN: Co se týče zbylých středoevropských měn, tak zlotý do pozdního odpoledne oslabil k úrovni 4,417 PLN/EUR. Forintu se zprvu podařilo posílit, ale následná korekce jej vrátila zpět k hranici 311 HUF/EUR. 
 • EURUSD: Americký dolar se vůči euru v odpoledních hodinách dostal pod silný prodejní tlak. Stalo se tak v návaznosti na negativně laděné vyjádření představitele Fedu W. Dudleye, nepříznivý výsledek ISM indexu a především v reakci na významnou změnu v očekáváních investorů, kteří již přestali počítat s tím, že by Fed v nadcházejících měsících zvýšil úrokové sazby. Dolar zaznamenal výrazné oslabení a na konci evropské obchodní seance se kotoval na úrovni 1,105 USD/EUR. Momentálně se pohybuje na nejslabších hodnotách od konce října 2015.

Očekávaná data a události

 • ČR: Maloobchodní tržby (prosinec), Zasedání bankovní rady ČNB
 • USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (prosinec), Průmyslové objednávky (prosinec), Změna produktivity v nezemědělských sektorech (4. kvartál)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností