ČR: Index PMI ve výrobním sektoru v lednu poklesl na 49 z prosincových 49,7 bodu. Státní rozpočet skončil v lednu přebytkem ve výši 8,8 mld. korun.
Polsko:Index PMI ve výrobním sektoru v lednu mírně vzrostl na 48,2 z prosincových 47,6 bodu.
Eurozóna: Spotřebitelská inflace v lednu podle předběžného odhadu zpomalila na 1,4 % % r/r z prosincových 1,6 % r/r. Index PMI ve výrobním sektoru v lednu potvrzen na hodnotě 50,5 bodu.
USA: V lednu bylo vytvořeno 304 tis. pracovních míst a míra nezaměstnanosti vzrostla na 4 %. Index aktivity ISM ve výrobním sektoru v lednu vzrostl na 56,6 z prosincových 54,3 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna v pátek posílila a na část odpoledne zamířila pod hladinu 25,70 CZK/EUR. Koruna se pohybovala opačným směrem než zbylé středoevropské měny, které v pátek výrazně oslabily. Z makroekonomických statistik byl zveřejněn index PMI ve výrobním sektoru, který druhý měsíc v řadě skončil pod hladinou 50 bodů, což je celkem jasný signál výrazného zpomalení české průmyslové produkce na začátku letošního roku. Nepříjemnou zprávou je, že podobně jako v Německu klesají nové zakázky a v lednu navíc došlo k prvnímu snížení zaměstnanosti od dubna 2013. Na tvrdá data si však budeme muset počkat do středy, kdy bude zveřejněna průmyslová produkce za prosinec.
USDCZK & PLNCZK: Koruně se v pátek dařilo i vůči americkému dolaru, kde koruna v odpoledních hodinách zamířila pod hladinu 22,40 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým koruna v pátek kompletně vymazala čtvrteční ztráty a vrátila se seshora k hranici 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylým středoevropským měnám se v pátek vůči euru nedařilo. Maďarský forint oslabil k hladině 318 HUF/EUR a polský zlotý kompletně odevzdal čtvrteční zisky a v samotném závěru dne se nacházel nad hladinou 4,28 PLN/EUR. Zlotému navíc v pátek nepomohlo, že průmyslový index PMI již tři měsíce v řadě setrvává v negativním teritoriu pod hladinou 50 bodů.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v pátek obchodovalo v rozmezí 1,145 – 1,149 USD/EUR. Odpolední statistiky z USA v podobě lednových dat z pracovního trhu či indexu ISM dopadly poměrně solidně a neposkytly společné evropské měně dostatečný impuls k tomu, aby zamířila nad hladinu 1,15 USD/EUR.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Index důvěry investorů Sentix (únor), index cen průmyslových výrobců (prosinec)
USA: Tovární objednávky (prosinec), Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (prosinec)