Akcenta top

Ranní zprávy 4.3.2016

Ranní zprávy 4.3.2016
CZ2016-03-04

Klíčové události

 • ČR: Guvernér ČNB M. Singer uvedl, že ukončení kurzového závazku může proběhnout v jednom nebo dvou krocích. Také řekl, že selský rozum sice radí, že negativní sazby mohou být užitečným nástrojem, na druhou stranu on osobně je spíše skeptický vůči jejich dopadům.
 • Německo: Index PMI ve službách v únoru vzrostl z 55,0 b. na 55,3 b.
 • Eurozóna: Index PMI ve službách v únoru poklesl z 53,6 b. na 53,3 b. Maloobchodní tržby v lednu +0,4 % m/m a +2 % r/r. 
 • Maďarsko: Maloobchodní tržby v lednu +2,1 % r/r. Obchodní bilance v prosinci v přebytku 604 mil. EUR.
 • USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu: 278 tisíc. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v lednu +4,7 % m/m. Index ISM v sektoru služeb se v únoru snížil z 53,5 b. na 53,4 b. Průmyslové objednávky v lednu +1,6 % m/m. Jednotková cena práce ve 4. kvartále +3,3 % k/k.

Vývoj na devizovém trhu

 • EURCZK: Koruna se vůči euru nadále drží ve vzdálenosti jen několika málo haléřů nad hranicí 27 CZK/EUR. V pozdních odpoledních hodinách se kotovala na 27,05 CZK/EUR. V dohledné době lze jen stěží očekávat, že by u koruny došlo k významnějším pohybům. Vyjádření guvernéra ČNB M. Singera se do vývoje na trhu nepromítlo. Dnes bude klíčovou událostí zveřejnění revize a struktury růstu české ekonomiky za 4. kvartál. 
 • USDCZK & PLNCZK: Dění na měnovém páru koruna k americkému dolaru se odvíjelo od situace na hlavních trzích, kde dolar nabíral podstatné ztráty. Koruně se tak podařilo výrazněji posílit a na konci obchodní seance se pohybovala na úrovni 24,73 CZK/USD. Domácí měně se dařilo i vůči zlotému, kde posílila k hranici 6,23 CZK/PLN. 
 • EURHUF & EURPLN: Zlotý v průběhu dne slábl a dostal se až k hladině 4,346 PLN/EUR. V závěru odpoledne se obchodovalo na 4,334 PLN/EUR. Forintu se naopak podařilo posílit a po poledni se přesunul k hodnotám kolem 308,5 HUF/EUR. Své zisky poté lehce korigoval a ukončil na 308,9 HUF/EUR. 
 • EURUSD: Americký dolar se včera na hlavním měnovém páru dostal pod oslabující tlak. Ten jej do konce evropské seance posunul k úrovni 1,09 USD/EUR. Výsledky makroekonomických dat byly smíšené. Zatímco čísla z eurozóny byla vesměs potěšující, to samé již nelze říct o amerických datech. Ekonomické údaje budou důležitým hybatelem i dnes. Pozornost připoutá především americká únorová nezaměstnanost.

Očekávaná data a události

 • ČR: Hrubý domácí produkt (4. kvartál)
 • USA: Obchodní bilance (leden), Míra nezaměstnanosti (únor), Změna zaměstnanosti v nezemědělských sektorech (únor)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností