ČR:HDP ve 4. čtvrtletí po zpřesnění vzrostl o 0,9 % k/k a 2,8 % r/r. Index PMI ve výrobním sektoru v únoru poklesl na 48,6 z lednových 49,0 bodu.
Eurozóna: Spotřebitelské ceny v únoru předběžně vzrostly o 1,5 % r/r. Míra nezaměstnanosti v lednu poklesla na 7,8 %. Index PMI ve výrobním sektoru v únoru po zpřesnění činil 49,3 bodu.
Německo: Míra nezaměstnanosti v únoru setrvala na 5 %.
Polsko: Index PMI ve výrobním sektoru v únoru poklesl na 47,6 z lednových 48,2 bodu.
USA:Jádrový deflátor výdajůna osobní spotřebu PCE v prosinci vzrostl o 0,1 % m/m a 1,7 % r/r. Index ISM ve výrobním sektoru v únoru poklesl na 54,2 z lednových 56,6 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna sice v pátek vůči euru cca 4 haléře odevzdala, jinak však obchodování pokračovalo v rozmezí 25,60 – 25,70 CZK/EUR, respektive především v dolní polovině tohoto rozmezí. Domácí ekonomika v závěru loňského roku zrychlila. Hodně se investovalo, a to především do staveb a strojního vybavení, silné byly výdaje vládních institucí a velmi slušně se dařilo i zahraničnímu obchodu. Černou kaňkou na statistice HDP byla možná trochu překvapivě slabší spotřeba domácností. Zatímco statistiku HDP lze hodnotit pozitivně, tak únorový index PMI ve výrobním sektoru skončil již třetí měsíc v řadě pod neutrální hladinou 50 bodů, což zcela nekompromisně signalizuje snížení aktivity ve zpracovatelském průmyslu na začátku letošního roku.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem koruna v pátek mírně posílila, když se kurz i nadále pohyboval kolem hladiny 22,50 CZK/USD. Vůči polskému zlotému se obchodovalo především v okolí hladiny 5,95 CK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint v závěru minulého týdne vůči euru mírně oslabil. Většina obchodů se uskutečnila v blízkosti hladiny 316 HUF/EUR. Mírnému oslabení se nevyhnul ani polský zlotý, který se vůči euru pohyboval primárně v rozmezí 4,30 – 4,31 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro v pátek dopoledne a zkraje odpoledne posilovalo, avšak výrazněji nad hladinu 1,14 USD/EUR zamířit nedokázalo. Euru nepomohla ani mírně horší data z USA v podobě průmyslového indexu ISM a spotřebitelské důvěry.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Index důvěry investorů Sentix (březen), Index cen průmyslových výrobců (leden)