Eurozóna: Spotřebitelské ceny v květnu podle prvního odhadu vzrostly o 0,5 % r/r. Míra nezaměstnanosti v dubnu poklesla na 11,7 % oproti 11,8 % v březnu.
Polsko: Centrální banka (NBP)ponechala hlavní úrokovou sazbu beze změny na úrovni 2,50 %.
USA: Podnikové zakázky v dubnu vzrostly o 0,7 % m/m. Index ISM z okolí New Yorku v květnu vzrostl na 55,3 z dubnových 50,6 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
CZK/EUR: Koruna během úterý k euru mírně posílila a získala k dobru několik haléřů. V závěru odpoledne se obchodovalo kolem hladiny 27,45 CZK/EUR, zatímco ještě ráno se kurz nacházel blíže 27,50 CZK/EUR. Dnes bude zveřejněn zpřesněný odhad HDP za 1. čtvrtletí (1. Q) letošního roku (podle prvního dubnového odhadu HDP v 1. Q mezikvartálně stagnoval a meziročně vzrostl o 2,0 %). Ačkoliv lze očekávat, že HDP ještě dozná změn, dopad na kurz koruny by měl být minimální. Nezbývá tak než zopakovat, že obchodování v pásmu 27,40 – 27,50 CZK/EUR zůstává i pro zbytek týdne nejpravděpodobnější variantou.
CZK/USD & CZK/PLN: Koruně se dařilo i na měnovém páru s americkým dolarem, kde si rovněž připsala k dobru několik haléřů a obchodování se přesunulo zpět pod hladinu 20,20 CZK/USD. Výraznější dopad na kurz koruny k dolaru však lze očekávat teprve od čtvrtečního zasedání Evropské centrální banky (ECB). To mimo jiné znamená, že i dnes by se mělo obchodovat bez výraznějších změn - pod či v blízkosti hladiny 20,20 CZK/USD. Nejvíce ze sledovaných měn však koruna posílila k polskému zlotému – až pod hladinu 6,62 CZK/PLN. K ziskům koruně pomohl výsledek zasedání polské centrální banky (NBP). NBP sice ponechala úrokové sazby beze změny, ale neprodloužila výhled stabilních úrokových sazeb a guvernér M. Belka dokonce nevyloučil, že v případě potřeby budou sazby sníženy. Padla dokonce i zmínka o intervencích v případě vyšší volatility.
HUF/EUR & PLN/EUR: Ze zbylých středoevropských měn polský zlotý k euru i v souvislosti se zasedáním polské centrální banky (NBP) oslabil nad úroveň 4,15 PLN/EUR. Ještě výraznější ztráty si k euru připsal maďarský forint, který oslabil až k úrovni 305 HUF/EUR.
USD/EUR: Trh vyčkává na čtvrteční zasedání Evropské centrální banky (ECB), což znamená, že pohyby na hlavním měnovém páru jsou relativně malé. Tomu odpovídalo i úterní obchodování, když navzdory odpolednímu oslabení dolaru se kurz nacházel v pásmu 1,359 – 1,365 USD/EUR. Obchodování v těchto hranicích je nejpravděpodobnější variantou i pro dnešní den.
Očekávaná data a události
ČR: HDP (1. čtvrtletí 2014)
Eurozóna: HDP (1. Čtvrtletí 2014), Index nákupních manažerů PMI – služby (květen), produkční ceny (duben)
USA: Změna zaměstnanosti v soukromém sektoru ADP (květen), Obchodní bilance (duben), Index ISM – služby (květen)