Akcenta top

Ranní zprávy 4.7.2014

Ranní zprávy 4.7.2014

Klíčové události

  • Slovensko: Maloobchodní tržby v květnu +1,6 % m/m.
  • Eurozóna: Index PMI Markit se v červnu snížil na 52,8 b. z 53,5 b. v květnu. Maloobchodní tržby v květnu meziměsíčně stagnovaly. ECB ponechala hlavní úrokovou sazbu beze měny na 0,15 %. Prezident ECB Mario Draghi uvedl, že sazby zůstanou na současných úrovních po delší období. Draghi také zdůraznil, že ECB již intenzivně pracuje na programu odkupů aktiv a pokud by banka usoudila, že riziko dlouhodobě nízké inflace bude i nadále přetrvávat, využije právě nákup aktiv jakožto nástroj k dalšímu uvolnění měnové politiky. 
  • USA: Obchodní bilance vykázala v květnu schodek ve výši 44,4 mld. USD. Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti: 315 tisíc. Míra nezaměstnanosti se v červnu snížila na 6,1 % z 6,3 % v květnu. Změna počtu pracovních míst mimo zemědělství v červnu dosáhla 288 tisíc. Index PMI Markit ve službách v červnu vzrostl na 61 b. z předchozích 58,1 b. ISM v nevýrobním sektoru v červnu dosáhl na 56 b.

Vývoj na devizovém trhu

  • CZK/EUR: Koruna vůči euru v průběhu dne stagnovala. Pohyby kurzu se odehrály převážně v těsné blízkosti hranice 27,42 CZK/EUR. Výsledek maloobchodních tržeb, který bude dnes zveřejněn, nebude mít na vývoj kurzu s nejvyšší pravděpodobností žádný vliv. 
  • CZK/USD & CZK/PLN: Domácí měna na páru s americkým dolarem během odpoledne výrazně oslabila. Stalo se tak v reakci na dění na hlavních trzích. Kolem 17. hodiny se kurz kotoval na hranici 20,15 CZK/USD. Koruna se vůči zlotému v pozdních odpoledních hodinách pohybovala ve ztrátě na 6,629 CZK/PLN. 
  • HUF/EUR & PLN/EUR: Forint do konce obchodní seance posílil k úrovni 310,1 HUF/EUR. Zlotý čelil výkyvům na obě strany, uzavřel nepatrně silnější na hladině 4,141 PLN/EUR. 
  • USD/EUR: Na hlavním měnovém páru se vše důležité odehrálo mezi 14. a 15. hodinou, kdy proběhla tisková konference po jednání Evropské centrální banky a byla zveřejněna data ze Spojených států. Zatímco prezident ECB Mario Draghi v rámci svého vyjádření nijak nepřekvapil, tak data týkající se zaměstnanosti ve Spojených státech potvrdila příznivý vývoj na trhu práce a dopomohla americkému dolaru k výrazným ziskům. Kurz eurodolaru se kolem 17. hodiny kotoval na hladině 1,361 USD/EUR.

Očekávaná data a události

  • ČR: Maloobchodní tržby (květen), Zápis ze zasedání ČNB
  • Maďarsko: Průmyslová produkce (květen)
  • Německo: Průmyslové objednávky (květen)
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností