Eurozóna:Maloobchodní tržby v květnu zpomalily růst na 1,4 % r/r z dubnových 1,6 % r/r. Ceny průmyslových výrobců v květnu vzrostly o 0,8 % m/m a o 3,0 % r/r.
USA: Tovární zakázky v květnu vzrostly o 0,4 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se i v úterý vůči euru nacházela pod prodejním tlakem a pohybovala se nad hladinou 26 CZK/EUR. V dopoledních hodinách se dokonce dostala těsně pod hladinu 26,20 CZK/EUR na nové letošní minimum. Zatímco včera nebyla zveřejněna žádná významnější data z domácí ekonomiky, tak dnešek nabídne první várku květnových statistik, konkrétně maloobchodní tržby. Vzhledem k rekordně nízké nezaměstnanosti, téměř dvoucifernému růstu mezd a silné spotřebitelské důvěře lze očekávat, že se i v květnu maloobchodu velmi slušně dařilo (meziroční růst lehce nad 5 %). Kurz koruny však bude i nadále primárně reagovat na náladu na finančním trhu a na vývoj ve středoevropském regionu, zatímco domácí statistiky budou upozaděny. Rizikem je pro korunu druhá polovina týdne, kdy bude s ohledem na státní svátky významně omezena likvidita koruny a případné ztráty středoevropských měn by mohly vyústit ve zvýšenou volatilitu české měny.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem se koruna v úterý pochybovala v okolí hladiny 22,40 CZK/USD a vůči polskému zlotému pokračovalo obchodování několik haléřů nad hladinou 5,90 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint dokázal v úterý smazat část ztrát z posledních dnů a z ranních 330 zamířil na odpoledních 327 HUF/EUR. Ve srovnání s forintem polský zlotý v úterý ztráty významněji neumazal a obchodovalo se především v rozmezí 4,39 – 4,41 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se včera s ohledem na poslední dny obchodovalo ve velmi těsném rozmezí 1,164 – 1,167 USD/EUR, což bylo nepochybně ovlivněno i zkráceným obchodováním v USA, kde jsou dnes trhy zavřené úplně vzhledem ke státnímu svátku (Den nezávislosti). S poměrně klidným obchodováním tak můžeme počítat i dnes, což by však měla kompenzovat druhá polovina týdne s důležitými statistikami z USA včetně pátečních dat z tamního pracovního trhu.
Očekávaná data a události
ČR: Maloobchodní tržby (květen)
Eurozóna: Index nákupních manažerů PMI – kompozitní (červen)