Klíčové události
- ČR: Hrubý domácí produkt (HDP) ve srovnání s předchozím čtvrtletím vzrostl o 0,6 %, avšak ve srovnání se stejným obdobím loňského roku poklesl o 1,3 %. Česká národní banka (ČNB) výsledky komentovala tak, že se česká ekonomika nachází poblíž dna svého cyklu a z hlediska cenového vývoje působí protiinflačně.
- Eurozóna. Index cen výrobců v červenci vzrostl o 0,3 % m/m a o 0,2 % r/r.
- USA: Index nákupních manažerů v průmyslu (PMI) v srpnu poklesl na 53,1 bodu z 53,7 bodu. Index aktivity ve zpracovatelském sektoru ISM v srpnu vzrostl na 55,7 bodu při očekáváném poklesu na 54,0 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
- Koruně se v úterý nedařilo. Na měnovém páru s eurem se během dne sice obchodovalo v blízkosti hladiny 25,70 CZK/EUR, avšak odpoledne začala koruna výrazněji oslabovat a kolem 17 hodiny se kurz již nacházel těsně pod hladinou 25,80 CZK/EUR (nejslabší korunové hodnoty za poslední dva týdny). Za oslabením koruny pravděpodobně stál vývoj ve středoevropském regionu, kde ztrácely i forint a zlotý.
- Výraznější ztráty si koruna připsala k americkému dolaru, ke kterému se v závěru dne nacházela na hladině 19,60 CZK/USD (měsíční korunová minima). Za posílením americké měny stály lepší výsledky z tamní ekonomiky (index ISM), které zvyšují pravděpodobnost omezení programu QE III na výkup aktiv ve výši 85 mld. dolarů měsíčně. Vůči polskému zlotému koruna z denního nadhledu stagnovala (posilovala dopoledne a naopak oslabovala v odpoledních hodinách).
- Vůči euru ztrácely i zbylé středoevropské měny. Polský zlotý se během odpoledne vrátil nad hladinu 4,27 PLN/EUR. Maďarský forint se v závěru odpoledne obchodoval kolem úrovně 302 HUF/EUR.
- Na hlavním měnovém páru bylo euro vůči dolaru pod prodejním tlakem, který po lepších datech z USA (index ISM) vyústil v oslabení eura k úrovni 1,315 USD/EUR. Prázdninové posilování společné evropské měny se zdá býti u konce a během září by mohlo euro k dolaru dále ztrácet.
Dnešní očekávaná data a události
- ČR: Maloobchodní tržby (července), Běžný účet platební bilance (2. Čtvrtletí 2013)
- Slovensko. HDP (2Q), Maloobchodní tržby (červenec)
- Eurozóna: Index nákupních manažerů ve službách PMI (srpen), HDP (2. Čtvrtletí), Maloobchodní tržby (červenec) Polsko: Jednání centrálních bankéřů o úrokových sazbách
- USA: Obchodní bilance (červenec), Index průmyslové aktivity v okolí New Yorku (srpen), Béžová kniha Fedu