ČR: Index PMI ve zpracovatelském průmyslu v srpnu poklesl na 54,9 z červencových 55,4 bodu. Státní rozpočet na konci srpna vykázal přebytek ve výši 14,8 mld. korun.
Eurozóna:Index PMI ve zpracovatelském průmyslu v srpnu potvrzen na hodnotě 54,6 bodu.
Polsko:Index PMI ve zpracovatelském průmyslu v srpnu poklesl na 51,4 z červencových 52,9 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se vůči euru na úvod nového týdne pohybovala v těsné blízkosti hladiny 25,75 CZK/EUR. První domácí makroekonomickou statistikou tohoto týdne byl index PMI ve zpracovatelském průmyslu, jehož hodnota v srpnu poklesla na 54,9 bodu, což je nejslabší hodnota za poslední rok. Za poklesem indexu stál pomalejší růst produkce a také slabší nové objednávky. Index PMI lze interpretovat dvojím způsobem. Pokud se na zveřejněné číslo budeme dívat pesimisticky, tak lze říci, že PMI ukazuje na další zpomalení průmyslové aktivity a tím pádem i celkového HDP. Osobně však preferuji pragmatický pohled na srpnový PMI – zpomalení PMI je logické s ohledem na kapacitní omezení českých firem. Navíc se index PMI stále nachází poměrně vysoko nad hladinou 50 bodů, která je předělem mezi expanzí a restrikcí průmyslové produkce. Dnes bude velmi zajímavá statistika vývoje mezd ve 2. čtvrtletí letošního roku, a to především s ohledem na provázanost s inflací, kterou pečlivě sleduje Česká národní banka.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v pondělí mírně posílila a odpoledne zamířila pod hladinu 22,20 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým obchodování probíhalo jak jinak než v těsném okolí hladiny 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint vůči euru v pondělí mírně ztrácel a odpoledne se dostal nad úroveň 327 HUF/EUR. Polský zlotý naopak vůči euru mírně posílil pod hladinu 4,29 PLN/EUR ke konci odpoledne.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v úvodu týdne obchodovalo ve velmi těsném rozmezí 1,159 – 1,162 USD/EUR. Důvodem byl Svátek práce v USA a tím pádem i zavřené trhy tamtéž. Zatímco pondělí bylo na eurodolaru velmi klidné, tak nadcházející dny přinesou nepochybně výraznější nárůst volatility. Zveřejněna bude řada makroekonomických statistik (především z USA) v kombinaci s blížícím se dalším uvalením cel na čínský dovoz do USA ve výši 200 mld. dolarů.
Očekávaná data a události
ČR: Průměrná mzda (2. čtvrtletí)
Eurozóna: Ceny průmyslových výrobců (červenec)
USA: Index aktivity ISM ve zpracovatelském průmyslu (srpen)