ČR:Míra zadlužení sektoru vládních institucí ve 2. čtvrtletí meziročně vzrostla na 1 922,9 mld. korun (39,43 % HDP). V roce 2016 přebytek veřejných financí dosáhl 35 mld. korun (0,73 % HDP).
Eurozóna: Kompozitní index nákupních manažerů PMI byl v září potvrzen na hodnotě 56,7 bodu. Maloobchodní tržby v srpnu poklesly o 0,5 % m/m, respektive vzrostly o 1,2 % r/r.
Polsko:Centrální banka ponechala hlavní úrokovou sazbu na hodnotě 1,50 %
USA: V soukromém sektoru bylo podle agentury ADP v září vytvořeno 135 tis. nových pracovních míst. Index aktivity ISM v sektoru služeb v září výrazně vzrostl na hodnotu 59,8 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna během středy vůči euru posílila až těsně nad hladinu 25,80 CZK/EUR a aktuálně se nachází na nejsilnějších hodnotách od 13. listopadu 2013, kdy Česká národní banka (ČNB) spustila tzv. kurzové intervence. Posilování koruny lze odůvodnit výsledkem zasedání bankovní rady ČNB z minulého týdne a pozitivními údaji z české ekonomiky. ČNB sice na zářijovém zasedání úrokové sazby nezvýšila, ale dala jasně najevo, že zvýšení sazeb v listopadu je v podstatě hotovou věcí. Od ČNB lze navíc s ohledem na silný růst české ekonomiky, akcelerující mzdy a více jak dvouprocentní inflaci očekávat další zvyšování sazeb i v roce 2018. Minimálně do listopadového zasedání ČNB tak nelze vyloučit pokračující posilování koruny vůči euru, když impulsem k jejímu posílení mohou být lepší domácí ekonomická data, která budou zveřejněna v závěru tohoto a na začátku příštího týdne.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna včera posílila a zamířila pod hladinu 22CZK/USD. V blízkosti této hladiny se pohybovala po většinu dne. Obchodování koruny vůči polskému zlotému pokračovalo i včera těsně nad hladinou 6 CZK/PLN a nezměnilo na tom nic ani včerejší zasedání Polské centrální banky.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint vůči euru pohyboval v rozmezí 311 – 312 HUF/EUR, zatímco polský zlotý s ohledem na zasedání Polské centrální banky (NBP) posílil k úrovni 4,30 PLN/EUR. Vzhledem k tomu, že zrychlení inflace v září považuje NBP za dočasné, tak zlotý včera odpoledne impuls k dalšímu posílení od NBP nedostal.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se ve středu obchodovalo v rozmezí 1,174 – 1,179 USD/EUR. Dolaru včera k dalším ziskům nepomohlo ani výrazné zlepšení indexu ISM ve službách a vývoj v Katalánsku zatím nechává euro v klidu.
Očekávaná data a události
Německo: Index nákupních manažerů PMI ve stavebnictví a v maloobchodě (září)
USA: Počet nových týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti (do 30. září), Obchodní bilance (srpen), Tovární objednávky (srpen)