Klíčové události
- Eurozóna: Index nákupních manažerů v průmyslu (PMI) za říjen revidován na 51,3 bodu z původních 51,1 bodu. Spotřebitelská důvěra Sentix v listopadu vzrostla na 9,3 bodu z říjnových 6,1 bodu.
- Německo: Index nákupních manažerů v průmyslu (PMI) za říjen revidován na 51,7 bodu z původních 51,5 bodu.
- USA: Podle guvernéra pobočky Fedu v St. Louis, J. Bullarda, nemusí Fed s omezováním QE III spěchat. Situace na pracovním trhu se sice zlepšila, ale inflace zůstává i nadále na nízkých úrovních. Index průmyslové aktivity z okolí New Yorku v říjnu vzrostl na 59,3 bodu ze zářijových 53,6 bodu. Podnikové zakázky v září vzrostly o 1,7 % m/m, v srpnu o 0,1 % m/m poklesly.
Vývoj na devizovém trhu
- Na měnovém páru koruny s eurem se toho včera mnoho zajímavého nedělo. Koruna do nového týdne vstoupila na hladině 25,85 CZK/EUR. Během dne však dokázala o několik haléřů posílit a v odpoledních hodinách se obchodovalo kolem úrovně 25,80 CZK/EUR. Včera nebyla zveřejněna žádná data z domácí ekonomiky na rozdíl od dnešního dne, kdy Český statistický úřad publikuje výsledek zářijových maloobchodních tržeb. Klíčová událost týdne však přijde až ve čtvrtek, kdy zasedá bankovní rada České národní banky.
- Vůči americkému dolaru koruna korigovala menší část ztrát z minulého týdne. Během dne se obchodování přesunulo k hladině 19,10 CZK/USD a výjimkou nebyly ani obchody pod touto úrovní. O dalším vývoji koruny k dolaru může napovědět čtvrtek, kdy zasedají Česká i Evropská centrální banka. K polskému zlotému koruna v pondělí mírně oslabila, když během dne se obchodovalo nad hladinou 6,18 CZK/PLN.
- Zbylé středoevropské měny k euru rovněž posilovaly. Kurz polského zlotého se v závěru dne kotoval pod hladinou 4,18 PLN/EUR a maďarský forint se po rychlém ranním posílení stabilizoval kolem úrovně 296 HUF/EUR.
- Na hlavním měnovém páru se obchodování na začátku týdne stabilizovalo v blízkosti hladiny 1,35 USD/EUR. V pondělí zveřejněná data z eurozóny ani z USA do kurzu výrazněji nepromluvila. Až do čtvrtku lze předpokládat na tomto měnovém páru klidnější vývoj a nelze vyloučit, že euro koriguje menší část ztrát z předchozího týdne. Klíčovým dnem je zmíněný čtvrtek, kdy zasedá Evropská centrální banka (ECB). V případě, že ECB bude signalizovat, že je připravena dále uvolnit měnovou politiku, můžeme počítat s dalším tlakem na oslabení eura, a to výrazněji pod hladinu 1,35 USD/EUR.
Dnešní očekávaná data a události
- ČR: Maloobchodní tržby (září)
- Eurozóna: Index cen výrobců (září), Projevy centrálních bankéřů (Draghi, Asmussen)
- USA: Index ISM v sektoru služeb (říjen)