ČR:Hrubý domácí produkt ve 3. kvartále podle zpřesněného měření +0,2 % k/k a +1,9 % r/r. Česká národní banka (ČNB) uvedla, že odchylku meziročního růstu HDP ve 3. čtvrtletí směrem dolů způsobil hlavně nižší příspěvek čistého exportu. Vývozy i dovozy rostly pomaleji, než čekala prognóza ČNB.
Maďarsko:Obchodní bilance v září v přebytku 1005 mil. EUR.
Eurozóna:Index cen výrobců v říjnu +0,8 % m/m a -0,4 % r/r.
USA: Míra nezaměstnanosti v listopadu na úrovni 4,6 %. Změna zaměstnanosti v nezemědělských sektorech (NFP) v listopadu: 178 tisíc. Průměrná mzda v listopadu -0,1 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Na měnovém páru koruna s eurem se v pátek opět neodehrálo nic zajímavého. Výsledek revize růstu HDP ve 3. kvartále vývoj koruny nijak neovlivnil. Meziroční růst české ekonomiky zpomalil ve 3. kvartále z 2,6 % ve 2. čtvrtletí na 1,9 %. Hlavním faktorem růstu HDP byla rychleji rostoucí spotřeba domácností, podpořená mezičtvrtletním růstem investic. Naopak negativně působila zahraniční poptávka, která se snížila o 0,6 %. Jedná se o nejpomalejší růst za posledních dva a půl roku, nicméně výsledek sám o sobě není příliš pesimistický, jelikož za slabším růstem stála vysoká srovnávací základna z minulého roku, která byla výrazně podpořena i dočerpáváním financí z fondů EU.
USDCZK & PLNCZK: Koruna vůči americkému dolaru zprvu oslabila k hladině 25,46 CZK/USD, posléze se vrátila k 25,37 CZK/USD. Na páru se zlotým se domácí měna udržela na silných hodnotách a kolem 17. hodiny se kotovala na 6,032 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn si na konci týdne mírně přilepšil maďarský forint, který posílil k úrovni 313,1 HUF/EUR. Zlotý nejdříve nabral malé zisky, krátce na to je však odevzdal zpět a ukončil na 4,489 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru měl až do začátku odpoledne navrch americký dolar, který však během pozdnějších hodin zisky postupně umazal a evropskou seance završil u 1,066 USD/EUR. Data z amerického trhu práce dopadla sice smíšeně, nicméně nezměnila očekávání, podle kterých Fed na prosincovém zasedání přistoupí ke zvýšení úrokových sazeb.
Očekávaná data a události
Slovensko: Maloobchodní tržby (říjen)
Maďarsko: Maloobchodní tržby (říjen)
Německo: Index PMI ve službách (listopad)
Eurozóna: Index PMI ve službách (listopad), Maloobchodní tržby (říjen)
USA: Index PMI ve službách (listopad), Index ISM v sektoru služeb (listopad), Projevy členů Fedu (Dudley, Evans, Bullard)